Decyzję o stopach procentowych poznamy w środę (03.12.), ale członkowie Rady Polityki Pieniężnej spotykają się już dziś. Ekonomiści przewidują, że dwudniowe posiedzenie nie przyniesie zmian.
Reklama

Główny ekonomista banku Millenium, Grzegorz Maliszewski zwraca uwagę, że Radę Polityki Pieniężnej czeka trudna decyzja. Z jednej strony w Polsce mamy do czynienia z deflacją czyli ze spadkiem ogólnego poziomu cen. Z drugiej strony gospodarka rozwija się szybciej niż przypuszczano jeszcze kilka miesięcy temu. Członkowie gremium, według eksperta, mają do czynienia ze sprzecznymi sygnałami.

Rozmówca IAR uważa, że dla decydentów ważniejsza jest sytuacja w gospodarce, ponieważ deflacja spowodowana jest czynnikami niezależnymi od decyzji rady. Grzegorz Maliszewski przypomina też o komunikacie z poprzedniego posiedzenia, w którym można przeczytać, że w zależności od koniunktury w Polsce, Rada nie wyklucza dostosowania polityki pieniężnej.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 2 procent i jest najniższa w historii.

Ceny w październiku, w ujęciu rocznym spadły o 0,6 procent. Cel Rady Polityki Pieniężnej to inflacja na poziomie 2,5 procent, z odchyleniem o jeden punkt procentowy.