Europa Środkowo-Wschodnia ma za sobą rekordowy rok fuzji i przejęć. Wartość polskich transakcji ustępuje rosyjskim i czeskim

W ubiegłym roku wartość fuzji i przejęć w 22 państwach Europy Środkowej i Południowej wzrosła o ponad 55 proc., osiągając 94,27 mld euro - to najlepszy wynik od 2013 r. Tak wysoką kwotę osiągnięto przy jednoczesnej stosunkowo niewielkiej liczbie dokonanych operacji - przeprowadzono ich ponad 2 tys., gdy w 2019 r. było ich ponad 1950. Raport „Emerging Europe M&A Report” autorstwa analityków z kancelarii CMS i platformy badawczej EMIS z grupy ISI Emerging Markets wskazuje, że rynek po wybuchu pandemii i zamrożeniu części transakcji rok wcześniej zauważalnie się odbił.
Ruch w nieruchomościach
Polska jest jednym z liderów zestawienia. Według raportu liczba polskich transakcji ustępuje jedynie rosyjskim, zaś pod względem wartości zajmuje trzecie miejsce - uplasowała się za czeskimi, które wyniosły 13,4 mld euro. Na pozycję naszych południowych sąsiadów duży wpływ miał jednak jeden zakup będący jednocześnie największą regionalną transakcją w roku. Zajmująca się oprogramowaniem antywirusowym firma Avast została kupiona przez amerykański Norton za 7,3 mld dol. Drugą co do wielkości akwizycją w regionie okazał się zakup rosyjskiej grupy petrochemicznej TAIF przez tamtejszy Sibur Holding za 6,1 mld euro. Pozostałe transakcje znacznie ustępowały wielkością - trzecie miejsce zajęła sprzedaż rosyjskiego Vostok Oil holendersko-singapurskiemu Vitolowi za ok. 3,5 mld euro, największa polska transakcja - przejęcie Aviva Polska przez niemiecki Allianz za 2,5 mld euro - uplasowała się na czwartym miejscu.
Kupują Amerykanie
Autorzy raportu wyliczają, że wartość krajowych transakcji (sięgająca 11,9 mld euro) jest rekordowa nawet pomimo minimalnego spadku liczby przeprowadzonych operacji (o 12 do 270). W Polsce najaktywniejszy okazał się sektor nieruchomości, który odpowiadał za jedną czwartą transakcji. Najbardziej wartościowy był natomiast sektor telekomunikacji i IT, zdominowany przez duże transakcje takie jak zakup Polkomtelu Infrastruktura przez hiszpański Cellnex za 1,56 mld euro oraz zakup UPC Polska przez francuski Iliad o wartości 1,52 mld euro.
Zainteresowanie inwestorów może dotyczyć firm technologicznych
Autorzy raportu przyjrzeli się również największym giełdowym debiutom w regionie. Ubiegłoroczny rekord należy do polskiego Inpostu, którego oferta obejmująca 40 proc. akcji na giełdzie w Amsterdamie miała wartość 3,2 mld euro. Druga oferta publiczna w regionie była warta 1,5 mld euro - dotyczyła notowanej w Londynie rosyjskiej sieci sklepów detalicznych. Łącznie na giełdach pojawiło się 116 firm z regionu, a wartość akcji wyniosła 13,5 mld euro w porównaniu do 4,8 mld euro w rok wcześniej.
Najsilniejszym zewnętrznym przejmującym w regionie pozostają Stany Zjednoczone. Według CMS amerykańskie firmy przeprowadziły 154 transakcje, wydając 9,17 mld euro, niemal trzy razy więcej od Niemiec i ponad cztery razy więcej niż Wielka Brytania. Przybyło też transakcji zawieranych przez podmioty z jednego kraju - ich wartość w ubiegłym roku wzrosła o 48,1 proc. do 38,3 mld euro. Analitycy spekulują, że w przyszłości coraz większą rolę będą odgrywać operacje zachodzące między podmiotami w regionie. - Regionalni liderzy będą stanowić coraz silniejszą konkurencję dla globalnych korporacji i funduszy private equity przy przeprowadzaniu najciekawszych transakcji w regionie - prognozuje w komentarzu do raportu Helen Rodwell, partner w CMS oraz szef praktyki korporacyjnej na Europę Środkową i Wschodnią.
Przyszłościowe branże
W branży telekomunikacyjnej oraz IT liczba transakcji wzrosła o 117, a ich wartość do 23,4 mld euro, co oznacza poprawę o 80 proc. Duży skok odnotowały transakcje dotyczące spółek produkcyjnych - wartość wzrosła o ponad 230 proc. do 18,3 mld euro.
W sektorze energetyki wartość transakcji wzrosła o blisko jedną czwartą do 3,4 mld euro. Zdaniem ekspertów to sektor, który czeka dynamiczny rozwój w przyszłości. - Na aktywność fuzji i przejęć w 2022 r. duży wpływ będzie miał rozwój sytuacji geopolitycznej. Zmniejszenie międzynarodowych napięć będzie niewątpliwie czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu wysokiej aktywności M&A na rynkach europejskich. Spodziewamy się nadal bardzo dużej aktywności w obszarze energetyki odnawialnej - zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE ze względu na ambitne cele klimatyczne stawiane przez Komisję Europejską. Duże zainteresowanie inwestorów dotyczyć może spółek technologicznych, w szczególności dostawców nowoczesnych rozwiązań IT i e-commerce, spółek z sektora usług medycznych, produktów farmaceutycznych oraz biotechnologii - ocenia Rafał Zwierz, partner w zespole M&A kancelarii CMS. ©℗
Fuzje i przejęcia w regionie w 2021 r. / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe