Projekt przygotowany przez beneficjenta do współfinansowania w ramach 22 programów operacyjnych stanowiących instrumenty realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia w latach 2007-2013 musi, podobnie jak w poprzedniej perspektywie finansowej, uwzględniać warunki dopuszczalności pomocy publicznej.

Zgodnie z art. 87 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską z pomocą publiczną mamy do czynienia w sytuacji udzielenia wsparcia podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą przez państwo lub przy wykorzystaniu środków publicznych. Dzięki takiej pomocy podmiot ten lub wytwarzane przez niego produkty naruszają lub grożą naruszeniem konkurencji, a fakt faworyzowania tego podmiotu lub jego produkcji w związku z udzieleniem pomocy wpływa negatywnie na wymianę handlową między krajami członkowskimi.
Pomoc publiczna nie dotyczy tylko przedsiębiorców, ale wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na oferowaniu usług, produktów lub towarów na rynku. W przypadku podmiotów zaangażowanych w prowadzenie działalności gospodarczej przepisy prawa wspólnotowego mogą znaleźć zastosowanie niezależnie od formy prawnej i źródeł finansowania tych podmiotów. Pomoc publiczna może też dotyczyć podmiotów non-profit oraz podmiotów sektora publicznego prowadzących działalność gospodarczą.
Prawo wspólnotowe dotyczące pomocy publicznej zostało zreformowane w 2006 roku, kiedy wprowadzono nowe akty prawne, mające obowiązywać w latach 2007-2013. Między innymi zmieniono rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis, wydano nowe rozporządzenie w sprawie pomocy regionalnej oraz wytyczne w sprawie pomocy na badania, rozwój i innowacje. Zmiany w zakresie de minimis, które weszły 1 stycznia 2007 r. wraz z rozporządzeniem KE 1998/2006, zwiększyły maksymalną wysokość publicznego wsparcia niepodlegającego zgłoszeniu Komisji Europejskiej do 200 tys. euro, z wyłączeniem sektora transportu, dla którego utrzymana została kwota 100 tys. euro. Rozporządzenie 1628/2006 w sprawie regionalnej pomocy inwestycyjnej wprowadziło pomoc inwestycyjną nie tylko dla MSP. Wprowadzono także nowe wytyczne w sprawie pomocy na badania, rozwój i innowacje, które określają warunki pomocy na B+R, na studia wykonalności, na pokrycie kosztów ochrony własności przemysłowej, na usługi w zakresie innowacyjności, pomoc dla klastrów, pomoc dla nowo zakładanych innowacyjnych MSP.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opracowuje zasady udzielania pomocy publicznej w ramach poszczególnych programów operacyjnych mających realizować cele Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013. Zostaną zatem opracowane nowe akty prawne, zwane programami pomocowymi, które przyjmą formę rozporządzeń. W ramach tych przepisów zostaną precyzyjnie określone zasady udzielania pomocy podmiotom, które będą mogły zostać beneficjentami pomocy w ramach danego działania i programu operacyjnego, typy projektów oraz kosztów, które będą mogły być sfinansowane, określony zostanie również tryb i warunki, na jakich instytucje wdrażające będą udzielać pomocy.
Poszczególne Instytucje Wdrażające, dokonując oceny wniosków złożonych przez beneficjentów prowadzących działalność gospodarczą, będą zatem weryfikować zgodność projektu z zasadami pomocy publicznej określonymi zarówno w prawie wspólnotowym w przepisach ogólnych, zasadach udzielania pomocy horyzontalnej, regionalnej, pomocy de minimis, jak i krajowym przyjętym w rozporządzeniach do poszczególnych programów operacyjnych.
ANNA ŻUBKA
dyrektor departamentu projektów europejskich, Doradztwo Gospodarcze DGA
ikona lupy />
Anna Żubka, dyrektor departamentu projektów europejskich, Doradztwo Gospodarcze DGA / DGP