Bezrobocie nadal spada. We wrześniu obniżyło się do 11,5% z 11,7% w sierpniu - wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Bez pracy w Polsce pozostaje ponad milion 820 tysięcy osób.

Dzisiejsze dane GUS są zgodne z wcześniejszymi informacjami resortu pracy.

W porównaniu z wrześniem 2013 roku bezrobocie spadło we wszystkich województwach - najbardziej obniżyło się w lubuskim i wielkopolskim.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się między innymi dzięki dobrej pogodzie, pieniądzom przeznaczanym na aktywizację bezrobotnych i wciąż niezłej, pomimo spowolnienia, sytuacji w gospodarce.

GUS poinformował także o sprzedaży detalicznej we wrześniu, która liczona rok do roku wzrosła o 1,6 procent. Dane te rozczarowały wielu analityków, którzy spodziewali się lepszego odczytu. Monika Kurtek wyjaśnia, że gorsze od oczekiwań informacje to efekt między innymi niższych cen paliw, bo sprzedaż liczona jest nominalnie. Istotne były też mniejsze, z powodu dobrej pogody, zakupy ciepłej odzieży i butów.

Ekonomistka uważa, że w kolejnych miesiącach, zwłaszcza w grudniu, dynamika sprzedaży detalicznej powinna być wyższa. Niestety, wyższe będzie także bezrobocie.