statystyki

To my, konsumenci, będziemy ubezpieczać dochody rolników

autor: Joanna Solska08.10.2014, 10:43; Aktualizacja: 08.10.2014, 10:44
Joanna Solska, publicystka tygodnika „Polityka"

Joanna Solska, publicystka tygodnika „Polityka"źródło: DGP
autor zdjęcia: Wojciech Górski

Minister rolnictwa Marek Sawicki oraz jego zastępca z PO Kazimierz Plocke podrzucają premier Ewie Kopacz pięknie opakowane kukułcze jajo, które może nieźle wkurzyć konsumentów, czyli także wyborców Platformy. Mimo że przed wgryzieniem się w szczegóły sam pomysł wydaje się bardzo sensowny. Chodzi o powołanie Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych, z którego w sytuacjach awaryjnych rolnicy, mocno uderzeni po kieszeni, mogliby dostawać finansowe rekompensaty. Pani premier wpisała go nawet w swoje exposé, obiecując, że fundusz zostanie powołany do końca tego roku. Na razie jesteśmy „za”.

Rozumiemy przecież, że ten rok dla najlepszych polskich producentów rolnych jest rokiem fatalnym. Najlepsze gospodarstwa towarowe w kraju zostały boleśnie uderzone po kieszeni. Najpierw przez afrykański pomór świń, a potem przez rosyjskie embargo na prawie całą naszą żywność. Pomysł powołania funduszu, z którego byłyby wypłacane finansowe rekompensaty dla rolników, wydaje się więc jak najbardziej słuszny. Z exposé dowiedzieliśmy się jednak niewiele. Tyle tylko, że na ten fundusz przeznaczone będzie 0,2 proc. wartości sprzedanych produktów. To także nie budzi emocji. Wręcz odwrotnie, dobrze, że funduszu nie będzie wspierać finansowo budżet, powinni to robić sami zainteresowani. Ma być przecież (tak się na pozór wydaje) czymś w rodzaju dodatkowej polisy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • wjw(2014-10-08 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Będą ? Od dawna konsumenci i nie tylko już to robią.
    Tylko w Polsce rolnik nie jest przedsiębiorcą tylko świętą krową na którą pracuje reszta społeczeństwa.
    Do tego ciągle mu mało.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane