"Musimy niezależnie od nowych intencji odnośnie przyjęcia wspólnej europejskiej waluty spełnić wszystkie kryteria. Strefa euro musi wdrożyć instrumenty, które zabezpieczą ją przed kolejnymi kryzysami. Wzmocniona strefa euro i stabilna polska gospodarka to dwa kryteria, które w najlepszy sposób określają moment wejścia do strefy euro" - dodała.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas przemówienia po powołaniu rządu Ewy Kopacz zaznaczył, że jednym z wielkich zadań, jakie stoją przed Polską, jest debata dotycząca członkostwa w strefie euro.

Artur Radziwiłł, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro informował w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP, że MF jest gotowe brać udział w debacie publicznej na temat wejścia do strefy euro, ale nie chce podawać dat, ani przyspieszać tego procesu.

RÓWNOWAGA MIĘDZY KONSOLIDACJĄ FISKALNĄ A WZROSTEM

Premier poinformowała również, że priorytetem jej rządu będzie utrzymanie równowagi pomiędzy dalszą konsolidacją fiskalną, a podtrzymywaniem wzrostu PKB.

"Mój rząd konsekwentnie będzie dążył do dalszej stabilizacji finansów publicznych, starając się utrzymywać równowagę między zachowaniem wzrostu gospodarczego, a ograniczeniem wydatków" - powiedziała podczas expose.

OD '16 WYDATKI NA OBRONNOŚĆ 2 PROC. PKB

Kopacz zapowiedziała zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB od 2016 roku z 1,95 proc. obecnie.

"Zwiększymy wydatki obronne od 2016 roku do 2 proc. PKB" - powiedziała.

"Zwiększymy w 2016 roku wydatki obronne o 800 mln zł i odpowiednio więcej w kolejnych latach" - dodała.

Zwiększenie wydatków na obronność było już zapowiedziane zarówno przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, jak i poprzedniego premiera Donalda Tuska. (PAP)