Do karkonoskiego kurortu zjadą najważniejsi przedstawiciele świata polityki, biznesu, eksperci i członkowie organizacji pozarządowych po to, by debatować o tym, jak radzić sobie z problemami współczesnego świata. Pierwszego dnia zaplanowano dwie sesje plenarne, które przyjmą zarówno szeroką globalną perspektywę, jak i polskie uwarunkowania. Pierwsza z nich zatytułowana „Nowy Ład 2021 – szansa czy wyzwanie?” odbędzie się o godz. 13. O godz. 18 zaplanowano natomiast sesję „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Goście będą próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania: na czym ono powinno polegać i kto dziś powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za dalszy rozwój Starego Kontynentu?
Rozmowy będą poprzedzone przewidzianą na południe prezentacją raportu SGH i Forum Ekonomicznego. Już od czterech lat dokument przedstawiający wybrane problemy i szanse stojące przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej jest publikowany w ramach inauguracji wydarzenia. W ubiegłorocznej edycji autorzy oprócz stale istotnych zagadnień gospodarczych, takich jak innowacyjność, migracje czy energetyka, uwzględnili również wpływ pandemii na państwa regionu i ich koniunkturę.
Już od 22 lat podczas Forum Ekonomicznego jest przyznawany tytuł Człowieka Roku, a wręczenie nagrody laureatowi podczas specjalnej gali stało się już jednym z symboli najpierw krynickich, a teraz karpackich uroczystości. W ubiegłym roku uhonorowany w ten sposób został prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Rok wcześniej był to natomiast Mateusz Morawiecki. Na liście laureatów nie zabrakło dotychczas również gości z zagranicy. Kapituła decydowała się docenić w ten sposób m.in. ważnych polityków krajów sąsiednich. Wyróżnieniem uhonorowano m.in. dwóch Litwinów – premiera Sauliusa Skvernelisa (2017) oraz prezydenta Valdasa Adamkusa (2003), dwóch premierów Słowacji: Roberta Ficę (2012) i Mikuláša Dzurindę (2002), oraz po jednym przedstawicielu Czech (Václav Havel w 2006 r.) oraz Ukrainy – Wiktor Juszczenko w 1999 r. był pierwszym laureatem nagrody i zarazem jedynym, który dotychczas dzielił ją z inną osobą – z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Innymi zagranicznymi laureatami byli politycy pozostałych państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – szef rządu Węgier Viktor Orbán (2015), premier Mołdawii Vlad Filat (2010) czy prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili (2005). Galę, na której poznamy tegorocznego laureata, zaplanowano tym razem na ostatni dzień Forum, który wypada w czwartek.
To jednak niejedyne wyróżnienie wręczane w czasie kongresu. Już dziś dowiemy się bowiem, kto otrzyma ustanowioną w 2019 r. Nagrodę Szkoły Głównej Handlowej – pierwszym laureatem została firma Lux-Med, a rok temu nagrodę odebrał w imieniu Banku PKO BP jego ówczesny prezes Zbigniew Jagiełło.
Zgromadzeni goście oraz widzowie jeszcze dziś dowiedzą się również, który podmiot otrzyma nagrodę Firmy Roku 2020. W ostatnich trzech latach wyróżniano kolejno: PGNiG, PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju. Nie oznacza to jednak, że laur musi przypaść spółce Skarbu Państwa – zdarzały się bowiem przykłady nagrodzonych prywatnych przedsiębiorstw – m.in. Play (2015) czy BZWBK (2012).
Organizatorzy zadbali o to, by wydarzenie spełniało wszelkie obostrzenia pandemiczne. Ze względu na COVID-19 tym razem nie ma też możliwości dopisania się do listy uczestników dopiero na miejscu wydarzenia, a stacjonarna rejestracja została zamknięta z wyprzedzeniem. Możliwe jest jednak śledzenie wydarzenia online.