Wartość projektów zrealizowanych w ubiegłym roku w Polsce przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to niemal 800 mln euro

fot. mat. prasowe
Elisabetta Falcetti wiele lat była w EBOiR ekonomistką
W najbliższym czasie dojdzie do zmiany na stanowisku szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) na nasz region. Jak wynika z informacji DGP, nowym dyrektorem na Europę Środkową i kraje bałtyckie będzie Elisabetta Falcetti. Przez wiele lat pracowała w EBOiR jako ekonomistka. Obecnie jest dyrektorem ds. gospodarki sektorowej i polityki w Departamencie Ekonomii, Polityki i Zarządzania (Economics, Policy and Governance).
Z jej profilu na stronie banku wynika, że „kieruje zespołem ekonomistów sektorowych, którzy ściśle współpracują z departamentem bankowości przy opracowywaniu projektów inwestycyjnych i wsparciu działań związanych z dialogiem na temat reform politycznych, które mają znaczący potencjalny wpływ na wspomaganie transformacji rynkowej w krajach, w których działa EBOiR”.
Falcetti zajmie miejsce, które zwolni Grzegorz Zieliński (awansuje na inne stanowisko dyrektorskie). Jego poprzedniczką była z kolei Lucyna Stańczak-Wuczyńska, która potem objęła stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za sektor finansowy w naszym regionie (jest też członkiem rady nadzorczej BNP Paribas Bank Polska). Wcześniej na czele polskiego biura stały Małgorzata Kołakowska (późniejsza prezes ING Banku Śląskiego) i Irene Grzybowski, która w połowie pierwszej dekady XXI w. przeszła z EBOiR do Pekao.
– Trzeba pamiętać, że lokalne biuro nie jest samodzielne. To jest w większym stopniu pośrednik, organizator – mówi osoba w przeszłości związana z bankiem.
Czy kierowanie takim biurem przez obcokrajowca to zaskoczenie? Niekoniecznie. Tak jest w większości placówek EBOiR. Dotąd to Polska była wyjątkiem. Wśród ostatnich nominacji jest Włoch Matteo Colangeli, który został szefem banku na Bałkany Zachodnie, zastępując Węgierkę Zsuzsannę Hargitai, która z kolei została nową dyrektor zarządzającą w regionie Azji Centralnej.
Miniony rok przyniósł realizację przez EBOiR w Polsce 26 projektów o wartości 789 mln euro. Rok wcześniej były to 833 mln euro. Pod względem nowych projektów w ubiegłym roku wyprzedzały nas zarówno Turcja (blisko 1,7 mld euro), jak i Ukraina (812 mln euro).
W obecnym portfelu EBOiR w Polsce około jednej piątej stanowi „zrównoważona infrastruktura”, podobny udział ma wsparcie lokalnych instytucji finansowych, reszta przypada na przemysł, handel i sektor agro. Od startu na początku lat 90. międzynarodowy bank z siedzibą w Londynie zrealizował u nas niemal 460 projektów, w ramach których zainwestował ponad 10 mld euro.
Ze sprawozdania banku wynika, że w ubiegłym roku Polska była drugim co do wielkości „pożyczkowym” klientem EBOiR. Jego zaangażowanie u nas wynosiło niemal 2,3 mld euro. W przypadku lidera – Turcji – było to 4,7 mld euro. Tam jednak wartość portfela zmalała o ponad 270 mln euro. U nas był wzrost o podobną kwotę. W 2020 r. pod względem kredytowego zaangażowania banku wyprzedziliśmy Ukrainę. Sprawozdanie banku wskazuje także, że inwestycje w akcje i udziały w Polsce miały w końcu ubiegłego roku wartość 716 mln euro wobec 652 mln euro rok wcześniej. Tu nasz kraj również jest na drugim miejscu – tym razem za Rosją.
EBOiR angażuje się w naszym kraju nie tylko w finansowanie – ostatnie przykłady to objęcie obligacji o wartości 100 mln euro wyemitowanych przez Playa czy warte 200 mln zł zielone obligacje Cyfrowego Polsatu – ale też działalność doradcza dotycząca rozwoju rynku kapitałowego. Niedawno giełda informowała o opracowanych we współpracy z europejskim bankiem wytycznych dla spółek, dotyczących raportowania w zakresie ESG (czynników środowiskowych, wpływu na społeczeństwo i dotyczących zarządzania). ©℗