Piechociński: Mniejsze podatki zamiast waloryzacji emerytur

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki19.08.2014, 07:32; Aktualizacja: 19.08.2014, 09:31
Janusz Piechociński

Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarkiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Wyższa kwota wolna w PIT zamiast kwotowej waloryzacji emerytur – taki wariant rozważa koalicja rządowa. Wicepremier Janusz Piechociński w wywiadzie dla DGP mówi, że z uwagi na bardzo niską inflację podwyżki przyszłorocznych emerytur będą bardzo małe. W grę raczej nie wchodzi waloryzacja kwotowa. – Ponieważ mogłaby być ponownie zaskarżona, umówiliśmy się, że zrealizujemy ten cel przez istotne podniesienie kwoty wolnej w podatku dochodowym – tłumaczy Piechociński. – Istotne zwiększenie, i to dla wszystkich. To mechanizm, któremu nie można zarzucić niekonstytucyjności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (55)

  • ignac(2014-08-20 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    niska inflacja bzdura-media drożeją wszystkie-cytryny300% do przodu-tym chłopom to ciągle mało-czy np.krawiec dostaje dopłatę jak nikt niechce szyć-jakie bryki stoją na wsiach pod kościołami-ciągle w telewizji narzekają jak nie urodzaj to sraczka

    Odpowiedz
  • matematyk(2014-08-20 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Zwiększenie kwoty wolnej od podatku " i to dla wszystkich". Jakie to dobrodziejstwo? Ważne ,że ci "u góry" też na tym skorzystają czyli emeryci nie dostaną nic. Kiedy będzie przywrócony 40% podatek? O tym jakoś wszyscy zapomnieli.

    Odpowiedz
  • polak(2014-08-19 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo kombinuje jak wyciągnąć mi z kieszeni jak najwięcej a potem kombinuje powtórnie jak wypłacić mi najmniej A ja będę w takim razie kombinował jak płacić najmniej i do czego to prowadzi do szarej strefy w którą mnie wpycha sam rząd swą nieuczciwością

    Odpowiedz
  • Nie polityk(2014-08-19 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, a ja pamiętam jak J.Piechociński buszował w Naszej Klasie i proponował że jest znajomym. Żenada, śmiech na sali, myśli że ma do czynienia z małym dzieckiem, tak kupowało się swoich. Nic więcej nie mam do powiedzenia, ja nie polityk, ja ekonomista. Co mi tu ciemnotę wciskać ... Nie ma co szukać tu sprawiedliwości, nikt nie dba o ludzi starych i chorych

    Odpowiedz
  • Plicek(2014-08-19 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    Wybory przetrzebia PSL. Ciemny lud tego nie kupi p. premierze.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-08-19 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram Plicka nr 28. Ciemny lud tego nie kupi, gdyż nadal co miesiąc, przez cały rok od 1 marca 2015r, listonosz będzie przynosił tyle samo, co teraz. Dopiero w połowie 2016r, przy rozliczeniu PIT, będzie zwrot kilkuset zł.

    Odpowiedz
  • Iwona(2014-08-19 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Odpowiedź na ostatnie pytanie - od czapy.

    Odpowiedz
  • 1234(2014-08-22 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    najpierw baranie zlikwiduj KRUS darmozjada

    Odpowiedz
  • PSL-wprowadziło niezgodności które grubą linią są(2014-08-19 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    zapisane w Unijnym prawie/niesprawiedliwość społeczną w zaopatrywaniu społecznym t.j. zablokowali wiekiem mężczyzn rocznik 1949-1953r.ze spełnionymi warunkami do końca 2008r.przed uzyskaniem praw do wcześniejszej emerytury zaś rolnikom przydzielono 5-letni okres przejściowy/aby te roczniki mogły odchodzić na wczesną emeryturę.Nawet w rządzie układy koalicjanta dla własnych interesów a nie ogółu społeczeństwa któremu te wsioki służyć powinni...nigdy więcej PSL-u w polityce.Wieś jest ich ostoją i przeznaczeniem.

    Odpowiedz
  • Ted(2014-08-23 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ekonomiczni idioci nadal chcą majstrować przy waloryzacji ,by coś ugrać w nadchodzących wyborach! Nie zmienia się systemu dla doraźnych celów ! Takie to trudne do pojęcia ?

    Odpowiedz
  • wika(2014-08-19 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Piechociński, po wyborach będzie pan wreszcie w swoim żywiole ,czyli tam gdzie pana miejsce - na
    ' zielonej trawce".
    Podziękujemy panu za te usilne starania okradzenia emerytów ZUS,by dołożyć cwaniakom z KRUS.
    Będzie pan musiał tylko mocno uważać bo obżarstwo zieleniną grozi wzdęciem a my nie chcemy wąchać fetoru jak pan pęknie.
    I jak te pana pokrętne działania maja się do demonstracyjnego klękania gdy obejmował pan obecny urząd.
    Fałsz i obłuda.

    Odpowiedz
  • PSL...(2014-08-19 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    ...do wideł a nie do rządu.

    Odpowiedz
  • Kasia(2014-08-19 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nic z tego nie rozumiem. Wyższa kwota wolna od podatku, to korzyść dla wszystkich, bez względu na to ile zarabiają. Inni dostaną tą kwotę za darmo, a emerytom ma ona wyrównać inflację. Więc pytam się dlaczego ma nastąpić taka niesprawiedliwość? Nie ma pieniędzy na to, żeby zasadniczo podnieść najniższe emerytury, a są pieniądze na to, żeby dawać w prezencie wszystkim obywatelom taki bonus.? Nota bene p. Piechociński też na tym skorzysta. Nie skorzystają na tym tylko emeryci, bo ta kwota ma im wyrównać inflację.To jakieś pomysły z kosmosu, nie trzymające się kupy. I pytanie zasadnicze jest takie: co jeszcze gotów jest wymyśleć p. Piechociński, aby przypodobać się swoim wiejskim wyborcom?

    Odpowiedz
  • emeryt(2014-08-20 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pracujący mimo większej kwoty wolnej od podatku dostaną podwyżkę minimalnego wynagrodzenia a emeryci i renciści nic poza tym. Kiedy będzie procentowa podwyżka emerytur i rent do podwyżki minimalnego
    wynagrodzenia?. Teraz okazuje się ,że po 30 -35 latach pracy mają mniej niż rozpoczynający pracę??? Mam na myśli " na rękę"!!! Mylę się ? Niech ktoś mnie wówczas poprawi w wyliczeniach.

    Odpowiedz
  • okradany od dawna(2014-08-19 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    ciągle dyskusje jak waloryzować a może po prostu mój zgromadzony kapitał emerytalny oprocentować tak jak obligacje długo terminowe i było by po kłopocie Przecież to w końcu moje skoro płacę

    Odpowiedz
  • czytelnik(2014-08-20 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    kwota wolna od podatku powinna być dawno podwyższona, bo od lat ani kwota wolna ani koszty uzyskania przychodu nie były waloryzowane, a Piechociński niech nie myli pojęć,bo się tym ewidentnie kompromituje, waloryzacja emerytur nie ma nic wspólnego z kwotą wolną, niestety takich "fachowców" mamy u władzy

    Odpowiedz
  • mądra(2014-08-20 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd i Piechociński widzi deflację a społeczeństwo niestety nie. Leki 30 % w górę, opłaty za mieszkania co najmniej 10 % w górę, paliwo 5 - 10 % w górę, wszystkie pozostałe opłaty też około 10 % w górę, opłata abonamentu za r t v w górę, ,żywność na wysypisko, ale ceny w sklepach w górę, żłobki i przedszkola w górę. Dość mamony i cygaństwa. Społeczeństwo najlepiej wie jak mu się żyje. Okraść z waloryzacji emerytur to skandal i bezczelność.!!!

    Odpowiedz
  • ATEISTA ANAR(2014-08-20 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    a AAA NIECH TEN PIECHOCINSKI RAZEM Z TYM NIERZADEM KASZUBA ********** SIE OD MOJEJ EMERYTURY NIECH DAJA TO CO POWINNI DAC A NIE ROBIA LUDZI W KONIUA ONI DARMOZJADY MYSLA ZE LUDZIE DURNE TAK JAK ONE SWOLOCZE SKUR///NE ZOSTALO WAM TYLKO DO WYBOROW A POTEM RAUSS NA ZIELONA TRAWKE

    Odpowiedz
  • ATEISTA ANAR(2014-08-20 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    TEN CALY PIECHOCINSKI TO SE MOZE ISC NA WOJNE RAZEM Z E SWOJA RODZINKA A OD NARODU POLSKIEGO NIECHAJ SIE ODWALI SWOICH SYNALKOW NIECH SLE NA WOJENKE

    Odpowiedz
  • Odpocząć od pomysłów PSL(2014-08-20 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jedyne co Polska potrzebuje Panie Piechociński to odpocząć z dwie kadencje od pomysłów PSL!

    Odpowiedz