Piechociński: Mniejsze podatki zamiast waloryzacji emerytur

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki19.08.2014, 07:32; Aktualizacja: 19.08.2014, 09:31
Janusz Piechociński

Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarkiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Wyższa kwota wolna w PIT zamiast kwotowej waloryzacji emerytur – taki wariant rozważa koalicja rządowa. Wicepremier Janusz Piechociński w wywiadzie dla DGP mówi, że z uwagi na bardzo niską inflację podwyżki przyszłorocznych emerytur będą bardzo małe. W grę raczej nie wchodzi waloryzacja kwotowa. – Ponieważ mogłaby być ponownie zaskarżona, umówiliśmy się, że zrealizujemy ten cel przez istotne podniesienie kwoty wolnej w podatku dochodowym – tłumaczy Piechociński. – Istotne zwiększenie, i to dla wszystkich. To mechanizm, któremu nie można zarzucić niekonstytucyjności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (55)

  • qwerty(2014-08-19 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    To po prostu zakamuflowana waloryzacja kwotowa !! Dlaczego nie obniżyć podatku PROCENTOWO, np. o 2% ??? Kwota wolna wyższa o np. 1000zł daje mniejszy podatek temu, co rocznie ma 10000zł - o 10%, a temu, co ma 40000zł - tylko o 2,5% !!! NADAL KOMBINACJE, JAK DODAĆ KRUSOWSKIM PASOZYTOM KOSZTEM POZOSTAŁYCH !!!

    Odpowiedz
  • niepelnosprawni dorosli.(2014-08-19 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    czakamy do wyboruw gnoje z psl. nigdy wiecej ich w sejmie

    Odpowiedz
  • kolon(2014-08-19 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    PYTAM - jak żyć ?
    1. Jak żyć z głodowymi emeryturami, kiedy zmiany kwot bazowych, kiedy należne waloryzację procentowe, a NIE oszukańcze, niesprawiedliwe kwotowe ?
    2. Jak się mają pensje, diety, nagrody, podwyżki, trzynastki, odprawy polityków, parlamentarzystów do głodowych emerytur, waloryzacji ?
    3. Jak się ma składka zdrowotna emerytów /ZUS/ do składki rolników /KRUS/ ?
    4. Jak się ma 100 euro dla Żydów do kilku złotych waloryzacji dla polskich emerytów ?
    5. Kiedy trzynastki dla emerytów ?
    6. Kiedy leki za darmo dla emerytów tak jak w UE ?
    7. Kiedy wdowie emerytury tak jak w UE ?
    8. Kiedy kwoty wolne od podatku nawet w Afryce są powyżej 15000

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-08-19 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Wg "znawcy" Piechocińskiego deflacja uderza w konsumpcję najsłabszych ? JAK !!! Niższe ceny uderzają ??? Nauczyli ludzi, że lepiej jest mieć więcej pieniędzy, niż mniej, niezależnie od ich wartości i teraz ogłupiałym i tępym wciskają kit, czy sami są tępi ?

    Odpowiedz
  • krzyś(2014-08-19 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Kundel ma ograniczone myślenie do własnej michy.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2014-08-19 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    "Wyższa kwota wolna w PIT zamiast kwotowej waloryzacji emerytur" Ale cwaniak! A co mi to da? I tak będzie KWOTOWO, czyli kradzież inaczej. I to ma zastępować waloryzacje emerytur? Niech się wypcha!
    A oto co wczoraj wyliczyłem - niedowiarki niech sami sprawdzą, jeżeli potrafią:
    Emeryt z najniższą emeryturą, czyli 844,45 zł płaci rocznie 912 zł składek zdrowotnych i 480 zł podatku (razem 1.392 zł). Ten z przeciętną emeryturą (1907,99 zł) płaci 2060 zł składek zdrowotnych i 1788 zł podatku (razem 3.848 zł – prawie 3 razy więcej), a ten z emeryturą 3800 zł płaci odpowiednio 4104 zł i 4116 zł (razem 8.220 zł – 6 razy więcej niż ten z najniższą!). Z którego emeryta państwo miało gdy pracował i ma obecnie więcej pożytku?

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-08-19 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    A co z ustawową waloryzacją zapisaną w ustawie o emeryturach i rentach ? Można nie wykonać zapisów ustawy ? Rząd chce popełnić przestępstwo ?

    Odpowiedz
  • pitek(2014-08-19 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    drogi Januszu
    mój ziomalu z powiatu
    piaseczyńskiego zapomniałeś
    że jesteś ministrem gospodarki
    o której i tak nie masz pojęcia, a
    nie rzecznikiem rządu tuskolepszego

    Odpowiedz
  • emeryt(2014-08-19 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    wyższa kwota wolna to dla wszystkich, więc i dla niego, a nie tylko emerytów, no to niech mi specjalista Piechociński wyjaśni, jaj ma to się do waloryzacji emerytury zagwarantowanej ustawą, Panie Boże broń nas Polaków od takich ekonomów

    Odpowiedz
  • tm(2014-08-19 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Takie cuda wychodzą, jak się matoła dopuszcza do takiego stanowiska.

    Odpowiedz
  • Stary komuch sluzy Tuskowi i WSI(2014-08-19 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Piechocinski to stary komuch,wiernie sluzy Tuskowi I agenturze WSI.
    Cala zgraja PO PRL-owskich przestepcow

    Odpowiedz
  • Prawda o likwidacji Polski (UJ Krakow)(2014-08-19 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Wejdz na strone TelewizjaRepublika , zobacz odrobine prawdy ,przekazuj innym,bo Polska jest likwidowana.
    Wpisz w wyszukiwarke : "komunistyczni bandyci" rowniez "totalitaryzm w EU",Nigel Farage

    Odpowiedz
  • rencista(2014-08-19 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    dostanę podwyżkę renty o cenę 2 puszek piwa "Piast" chociaż mój brzuch reaguje na nie rozstrojem żołądka,dajcie taką podwyżkę aby starczyło na "Żywiec" po nim nie muszę chorować

    Odpowiedz
  • Barbara(2014-08-19 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ściemniaj człowieku!. Większa kwota wolna od podatku, to robienie sobie dobrze, takim jak pan, panie Piechocińsk ,choc zarabiacie krocie ! .Nam nie starcza na opłaty mieszkaniowe bo drożeją:prąd, centralne ogrzewanie, podgrzew wody, śmiecie, komunikacja.Za leki Polacy płacą przeważnie 100 proc. - najwięcej z własnej kieszeni w Europie - bo pan Arłukowicz wprowadził takie kary dla lekarzy za pomyłki na receptach, że boją się bicia po kieszeni i ze strachu przepisują najczęściej-leki nierefundowane.Bo są bezpieczne dla ich decyzji, stąd drugi rok oszczędności na refundacji leków w kasie NFZ. Oddajcie w końcu władzę i ...fora ze dwora. Mamy dosyć takiej Polski:niesprawiedliwe, fatalnie zarządzanej, kolesiowskiej. Wstyd..

    Odpowiedz
  • rachmistrz(2014-08-19 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Najważniejsze ,że "u góry " na tym też skorzystają, stąd różnica w dochodach nie zmieni się dla najbiedniejszych. Długo nad tym myśleli...

    Odpowiedz
  • libertarianin(2014-08-19 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Kwota wolna od podatku powinna wynosić 24.000 zł czyli 2.000 zł miesięcznie a ubezpieczenie społeczne powinno być dobrowolne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    Odpowiedz
  • jan(2014-08-19 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    co za dureń w sprawie emerytur rzygać się chce

    Odpowiedz
  • zx(2014-08-19 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Piechociński daj Pan spokój ten kraj tyle przeszedł ;wojny, zabory, powodzie i teraz jeszcze pomysły PSL .Odpocznijcie ze 2 kadencje.Jak PSL chce zrobić dobrze to zrobi ale sobie

    Odpowiedz
  • kaktus(2014-08-19 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    ...i tym sposobem znowu zostaniemy zrobieni " w konia"ponieważ podstawa wymiaru emerytury, renty zostanie pozostawiona bez zmian a tym samym w roku kolejnym kwota waloryzacji będzie również niższa.Odbijemy to sobie na wyborach ...!!!

    Odpowiedz
  • Eugeniusz(2014-08-19 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    proponuje zrównać emerytury z tymi jakie ma państwo UE które jest bankrutem czyli Grecji

    Odpowiedz