Zgodnie z zapowiedziami, rolnicy dotknięci przez rosyjskie embargo dostaną unijne wsparcie. Komisja Europejska ogłosiła dziś nadzwyczajne środki opiewające na 125 milionów euro. Sektory objęte pomocą obejmują m.in. ogórki, pomidory, paprykę, marchewkę, kalafiory, białą kapustę, jabłka i gruszki.

Unijne fundusze będą przeznaczone na wycofanie produktów z rynku - głównie w celu bezpłatnej dystrybucji - a także na rekompensaty za zaniechanie zbiorów lub wczesne zbiory wtedy, gdy dane owoce lub warzywa nie są jeszcze dojrzałe, przez co nie trafią w ogóle na rynek.

„Te działania mają zmniejszyć podaż produktów tak, aby uniknąć spadku cen do poziomów kryzysowych” - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Roger Waite. Nie wiadomo jeszcze, jak 125 milionów euro zostanie rozdzielonych między poszczególne kraje i poszczególne sektory. „Będzie to zależało od rodzaju produktu, jego ilości oraz rozwoju sytuacji na rynku” - dodał Waite.

Decyzja wymaga jeszcze formalnego przyjęcia, ale bez względu na to, kiedy to się stanie, nowe fundusze będą obowiązywać od 18 sierpnia do końca listopada. Jednocześnie Komisja Europejska nie wyklucza dalszych działań ws. pomocy dla rolników w obliczu rosyjskiego embarga. W piątek po raz kolejny mają się spotkać przedstawiciele państw członkowskich, by omówić sytuację na rynku.