Nasz kraj nie zgadzał się m.in. na niską kwotę dotychczasowych środków, ich podział, datę od której przysługuje wsparcie oraz różne traktowanie rolników niezrzeszonych oraz tych, którzy należą do organizacji producenckich.

Wbrew obiekcjom rządu w Warszawie, Komisja przyjęła projekt, zgodnie z którym 82 miliony euro wsparcia będzie przeznaczone na jabłka i gruszki, a 43 miliony na pozostałe produkty m.in. ogórki, pomidory, kapustę czy paprykę. W przypadku przekazania towarów na cele inne niż bezpłatna dystrybucja stawki dla producentów niezrzeszonych zostaną pomniejszone o 50 procent.

Pomoc będzie przysługiwała od 18 sierpnia - a nie jak chciała Polska o 1 sierpnia - do 30 listopada. Jedyna zmiana , z której Polska może być zadowolona to wpisanie na unijną listę śliwek, których brakowało w poprzednim projekcie.

Kraje członkowskie i Parlament Europejski mają wciąż prawo sprzeciwu wobec całego pakietu. Jeśli zrobią to w ciągu 2 miesięcy może on zostać wycofany. Sytuacja na unijnym rynku po wprowadzeniu rosyjskiego embarga będzie tematem spotkania unijnych ministrów rolnictwa w przyszłym tygodniu.