GPW ma dla spółek wytyczne, jak należy raportować działania wobec środowiska, odpowiedzialności społecznej czy ładu korporacyjnego.
GPW ma dla spółek wytyczne, jak należy raportować działania wobec środowiska, odpowiedzialności społecznej czy ładu korporacyjnego.
Spółki mogą wykorzystać zawarte w dokumencie „Wytyczne do raportowania ESG”, informacje do tego, jak prezentować niefinansowe informacje o swoim biznesie. Chodzi o działania z obszarów środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ang. ESG – environmental, social responsibility, corporate governance).
Według Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) podmioty stosujące się do zawartych rad będą mogły łatwiej przekonać do siebie polskich i zagranicznych inwestorów, którzy w obliczu transformacji energetycznej coraz częściej przed podjęciem decyzji zwracają uwagę na działania firm podejmowane na rzecz zielonej gospodarki. Klimat to jedna z głównych kwestii, na które zwraca uwagę dokument, ale na tym się nie kończy.
Wśród wyróżnionych obszarów tematycznych wymieniono również zasoby naturalne, zanieczyszczenia i odpady, różnorodność, zatrudnienie, prawa człowieka, ład korporacyjny, etykę biznesu oraz bezpieczeństwo i ochronę danych. Wytyczne są odpowiedzią na potrzeby samych uczestników rynku. W badaniu z 2019 r. aż 88 proc. uznawało, że spółki uwzględniające w strategii dobre praktyki ESG mogą być traktowane jako podmioty o mniejszym poziomie ryzyka i zwiększonej atrakcyjności.
– Na globalnych rynkach kapitałowych zaznaczył się trend, zgodnie z którym inwestorzy, zarządzający aktywami i analitycy na całym świecie oczekują od spółek dodatkowych informacji w zakresie ESG. Zjawisko to będzie się jeszcze pogłębiać. Dla spółek, w szczególności małych i średnich, wierzymy, że wytyczne będą drogowskazem, jak mierzyć wpływ ich działalności na otoczenie – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.
Rynkowy drogowskaz
Dokument to efekt niemalże rocznej współpracy w tym zakresie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
– Wytyczne do raportowania ESG składają się z dwóch części. W części pierwszej omówiono stosowne regulacje prawne oraz przesłanki raportowania ESG. Część druga, praktyczna, zawiera szereg rekomendowanych wskaźników wraz z wyjaśnieniem, co dany wskaźnik mierzy, dlaczego może być istotny z punktu widzenia zarówno firmy, jak i inwestorów oraz co firma powinna w ramach niego ujawnić – tłumaczy Magdalena Krzysztofik, konsultant i szef regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Steward Redqueen.
Jak twierdzą przedstawiciele GPW, zalecenia i praktyczne rozwiązania bazują na międzynarodowych standardach sprawo zdawczości niefinansowej. Są zgodne nie tylko z obowiązującym prawem, lecz także z zaleceniami Grupy Zadaniowej ds. Ujawniania Informacji Finansowych Związanych z Klimatem (TCFD), powołanej przez G20. Tym samym warszawska giełda dołącza do grona 55 parkietów, które opublikowały przewodniki o raportowaniu ESG.
GPW jest jednak jednym z pierwszych podmiotów, który uwzględnił w swoim dokumencie najnowsze unijne prawodawstwo.
– „Wytyczne są jednymi z pierwszych w Europie, które uwzględniają ostatnie zmiany formalno-prawne i będą stanowić nowy benchmark w regionie i na arenie międzynarodowej” – podkreślają w odpowiedzi dla DGP pracujący po stronie EBOiR Robert Adamczyk, główny specjalista od ESG w departamencie zrównoważonego rozwoju, i Jacek Kubas, dyrektor w departamencie rozwoju rynków kapitałowych.
Polski rynek w zakresie ESG wciąż ma bardzo wiele do zrobienia. Według badań Responsible Business Forum z lutego br. prawie 60 proc. firm borykało się z brakiem koordynacji prac różnych działań organizacji podczas raportowania ESG. Jednocześnie w prawie połowie firm problemem jest to, że potrzebne dane nie są monitorowane bądź zbierane, a prawie 40 proc. przedsiębiorstw nie ma wystarczającej wiedzy o tym, jak zbierać czy przeliczać dane.
Nowy standard
Wytyczne mają być też akutalizowane wraz ze zmieniającymi się wymogami prawnymi i oczekiwaniami rynku. Dotychczas do raportowania ESG prawnie zobligowane były jedynie duże i średnie spółki – ok. 150 notowanych na giełdzie podmiotów. Wiadomo jednak, że Komisja Europejska wkrótce planuje objąć takim wymogiem również mniejsze przedsiębiorstwa znajdujące się na parkiecie i można przypuszczać, że będą musiały to zrobić jeszcze przed 2025 r.
Mniejsze spółki mogą spodziewać się wydatków związanych z wdrożeniem nowych kryteriów.
– Wytyczne wskazują zestawy wskaźników istotne z punktu widzenia sektora, w którym działa spółka, odwołując się do powszechnie stosowanych standardów raportowania, np. GRI. Z naszych doświadczeń wynika, iż większość dużych spółek zbiera już te informacje właśnie w tym standardzie i dla nich koszt byłby z pewnością nieistotny. Spółki, które jeszcze tego nie robią, a będą chciały zacząć stosować się do tych wytycznych, będą musiały ponieść pewne koszty, jeśli nie mają tego typu kompetencji i będą musiały je pozyskać z rynku. Wysokość tych kosztów w odniesieniu do przychodów dla małych podmiotów może być powodem rezygnacji z wdrożenia tych wytycznych – ocenia Joanna Ałasa, doradca inwestycyjny i analityk akcji w NN Investment Partners.
Wytyczne są jednymi z pierwszych w Europie, które uwzględniają ostatnie zmiany formalno-prawne
Dokument zostanie zaprezentowany dzisiaj podczas kongresu Impact ’21, nad którym patronat objął Dziennik Gazeta Prawna
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama