statystyki

Kreml ma sposób na ekonomiczną izolację rosyjskich firm

autor: Michał Potocki06.08.2014, 08:30; Aktualizacja: 06.08.2014, 08:33
Władimir Putin

Władimir Putinźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO JR

Moskwa będzie mogła obejść niektóre sankcje, wykorzystując do tego firmy zarejestrowane u sojuszników.

Trzecia faza unijnych sankcji wymierzonych w Rosję obowiązuje od 1 sierpnia. Choć niektóre przyjęte rozwiązania idą zaskakująco daleko, już wiadomo, że nie są one pozbawione luk, dzięki którym Rosja będzie miała możliwość ich obejścia. Także z tego względu unijni eksperci podają w wątpliwość przecieki z Komisji Europejskiej, w myśl których Moskwa miałaby w tym i przyszłym roku stracić na sankcjach równowartość 100 mld euro.

– Wprowadzenie trzeciej fazy sankcji było kamieniem milowym w relacjach UE z Rosją. Mimo że sankcje mają dość ograniczony charakter, ich uchwalenie sygnalizuje, że UE nie boi się ich użyć i w razie eskalacji może je zaostrzyć – zwraca uwagę Tomasz Włostowski z brukselskiej kancelarii EU Trade Defence. W sumie unijnymi sankcjami objęto 19 firm, z których 14 zamrożono aktywa na terenie UE, w tym zbrojeniowemu przedsiębiorstwu Ałmaz-Antiej, producentowi komponentów do systemu Buk, z którego zestrzelono malezyjskiego boeinga.

Jedna z firm, tanie linie Dobrolot, które obsługiwały połączenie z Moskwy do stolicy Krymu Symferopola, musiały w poniedziałek zawiesić działalność. Zachodnie firmy wypowiedziały Dobrolotowi umowy na leasing samolotów i ich serwisowanie. Pozostała piątka to państwowe banki, którym jednak nie zamrożono aktywów, ale ograniczono im możliwość zewnętrznego finansowania. Unijne podmioty nie mogą kupować ich papierów dłużnych, choć już np. udzielenie takiemu bankowi kredytu byłoby legalne.

Na listę trafiły rosyjskie giganty: Rossielchozbank, Wnieszekonombank, Gazprombank, Sbierbank i WTB. Trzy ostatnie zajmują całe podium na liście największych tego typu instytucji w Rosji. Z kolei mniejszemu RNKB, którego obecnym właścicielem jest firma Woda Kryma, zamrożono aktywa. „Po bezprawnej aneksji Krymu, RNKB został w pełni przejęty przez tzw. Republikę Krymu. Stał się dominującym podmiotem na rynku, choć przed aneksją nie był obecny na Krymie” – czytamy w decyzji Rady UE.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane