Na Białorusi zaczęły obowiązywać nowe bardziej surowe normy przewożenia przez granicę towarów dla własnego użytku. Ograniczenia dotyczą osób, które często przekraczają granicę.

Ci, którzy przekraczają granicę nie częściej niż raz na kwartał mogą tak jak dotychczas wwozić na Białoruś do 50 kilogramów towarów, w tym trzy litry alkoholu. Dla osób jeżdżących częściej zaczynają obowiązywać ograniczenia. Dla przykładu ci, którzy pokonują granicę środkami transportu raz na tydzień i częściej, mogą przewozić już tylko do pięciu kilogramów produktów spożywczych i do jednego litra alkoholu. Zaś przekraczający granicę pieszo mogą przenosić tylko do pół litra alkoholu. Z kolei ludzie, którzy jeżdżą przez granicę częściej niż jeden raz na dobę w ogóle nie mogą mieć przy sobie alkoholu.

W opinii obserwatorów nowe normy mogą ograniczyć handel przygraniczny. Białorusini mieszkający blisko granicy lubią robić zakupy w Polsce czy na Litwie. Niektórzy podjeżdżają do granicy autami. Potem przejścia pokonują pieszo robiąc zakupy w tanich polskich supermarketach położonych czasami dosłownie kilkadziesiąt metrów od granicy lub w sklepach wolnocłowych.