Prywatni listonosze chcą zostawiać przesyłki awizowane w placówkach Poczty Polskiej. Państwowy gigant nie mówi "nie". Sprawę możliwego sojuszu opisuje "Puls Biznesu".

Jak czytamy, propozycja współpracy wyszła od spółki InPost, która chciałaby korzystać z infrastruktury pocztowej państwowego konkurenta. Prywatna spółka chciałaby w nich przyjmować, przechowywać i wydawać przesyłki, których jej listonosze nie zdołali doręczyć np. z powodu nieobecności adresata.

Jak pisze "Puls Biznesu", dzięki temu do kasy Poczty Polskiej wpływałoby kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Za możliwość korzystania z 8 tysięcy punktów Poczty Polskiej w całym kraju, InPost proponuje też Poczcie udostępnienie własnej sieci, opartej głównie na kioskach Ruchu. Współpraca giganta z prywatnymi firmami byłaby korzystna dla klientów - wszystkie przesyłki mogliby odbierać w jednym miejscu.

Prezes Poczty Polskiej, Jerzy Jóźkowiak deklaruje, że jest otwarty na współpracę z innymi operatorami. Oferta InPostu jest analizowana. Trwają też rozmowy. Wcześniejsze, rozpoczęte półtora roku temu nie przyniosły rozwiązania. Od 1 stycznia 2013 roku rynek pocztowy jest zliberalizowany. Do końca przyszłego roku dawny państwowy monopolista, Poczta Polska, jest zobowiązany do utrzymania ogólnopolskiej sieci i świadczenia usług powszechnych.