Akwizycja jest realizacją strategii InPostu zapowiedzianej przy debiucie giełdowym w Amsterdamie w styczniu br. ‒ Mondial Relay zapewni nam obecność na jednym z największych rynków e-commerce w Europie. To skokowe przyspieszenie naszego wzrostu i zwiększenie wartości spółki – stwierdził prezes InPostu Rafał Brzoska.
Przychody przejmowanego przedsiębiorstwa w ubiegłym roku wyniosły 437 mln euro, a jego EBITDA (zysk przed uwzględnieniem odsetek, podatków, deprecjacji i amortyzacji) 60 mln euro. Według wstępnych nieaudytowanych danych porównywalne obroty miał w ubiegłym roku InPost. Spółka podwoiła przychody do 2,53 mld zł, a jej EBITDA wzrosła prawie trzykrotnie ‒ do 994 mln zł. Sieć paczkomatów rozrosła się o niemal połowę – do 12,3 tys. Obsłużono za jej pomocą 247 mln paczek, a kolejne 61 mln kurierzy dostarczyli w ubiegłym roku do domów.
Przejęcie francuskiego operatora ma przyspieszyć międzynarodową ekspansję InPostu, który obecnie poza krajem generuje poniżej 1 proc. przychodów. Francuski rynek e-commerce jest trzeci w Europie. Polska firma przewiduje, że dzięki akwizycji jej przychody międzynarodowe osiągną w perspektywie średnioterminowej 4,8–5,9 mld zł, liczba zagranicznych paczkomatów wzrośnie z niespełna 1,5 tys. na koniec ubiegłym roku do 18‒21 tys., a liczba przesyłek obsługiwanych na rynku międzynarodowym z 2,2 mln do 455‒555 mln.
Finansowanie francuskiego zakupu w okresie 365 dni zapewni InPostowi konsorcjum siedmiu banków. Spółka zakłada zamknięcie transakcji do końca II kw. br. ©℗