Polskie kredyty hipoteczne przez wiele lat były na czele rankingu najwyżej oprocentowanych produktów tego typu w Europie. Na dobre zmieniły to dopiero obniżki stóp dokonane w ubiegłym roku przez Radę Polityki Pieniężnej
Polskie kredyty hipoteczne przez wiele lat były na czele rankingu najwyżej oprocentowanych produktów tego typu w Europie. Na dobre zmieniły to dopiero obniżki stóp dokonane w ubiegłym roku przez Radę Polityki Pieniężnej
Do kwietnia ub.r. byliśmy pod tym względem na drugim miejscu w UE – wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego. Przeciętne oprocentowanie hipoteki ze zmiennym oprocentowaniem wynosiło u nas w 2019 r. niemal 4,4 proc. W Rumunii, gdzie hipoteki były (i wciąż są) najdroższe, było to 5,4 proc.
Cięcie stóp, które miało ograniczyć negatywne skutki pandemii dla gospodarki, sprawiło, że przeciętne oprocentowanie hipotek spadło u nas poniżej 3 proc. W efekcie grono krajów, w których kredyty hipoteczne są droższe niż w Polsce, powiększyło się o Chorwację, a później jeszcze o Irlandię i Maltę. Bywają miesiące, w których kredyty droższe niż my zaciągają jeszcze Węgrzy.
Obniżka oprocentowania płaconego przez klientów nie oznacza jednak analogicznego spadku dochodów banków. Marża, czyli różnica pomiędzy stawką obowiązującą klienta a stopą procentową z rynku międzybankowego, zmniejszyła się w ubiegłym roku w minimalnym stopniu. Samo to, że spadła, wskazuje jednak, że konkurencja o hipotecznego klienta nie zmalała. Kredyty na mieszkania to jedyny rodzaj pożyczek, gdzie utrzymała się przedkryzysowa aktywność.
Zestawienie DGP bierze pod uwagę kredyty o zmiennej stopie procentowej. Są kraje, gdzie preferowane są kredyty, których oprocentowanie zmienia się rzadziej. Nawet u nas rośnie znaczenie pożyczek, gdzie przez kilka lat obowiązuje stała stopa. W przypadku podniesienia się stóp rynkowych oprocentowanie takiego kredytu reaguje z opóźnieniem, choć zmiana wysokości raty może być większa.
Kilka dni temu głośno było o duńskich hipotekach, których oprocentowanie przez 20 lat wynosi zero. Przy kredycie zmiennoprocentowym przeciętna stawka wynosi tam ok. 1,5 proc. Średnia dla strefy euro to 1,3 proc.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama