Podczas rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia, członkowie Rady zapewne pozostawią stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Wcześniej deklarowali, że ich wysokości nie zmienią do końca września. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przypomina, że podczas posiedzenia Rada zapozna się z najnowszymi prognozami dotyczącymi inflacji i wzrostu gospodarczego. Przygotowywane przez ekonomistów NBP raporty są jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na decyzje o wysokości stóp procentowych.

Monika Kurtek spodziewa się, że prognoza pokaże perspektywę jeszcze niższej inflacji niż w poprzedniej prognozie, opublikowanej w marcu. Ekspert uważa jednak, że stopy nie zmienią się jeszcze przez wiele miesięcy. Według Moniki Kurtek pierwsza decyzja o zmianie stóp nastąpi pod koniec 2015 roku i przyniesie ich podwyżkę.

Ekonomiści będą też obserwowali współpracę członków Rady po aferze podsłuchowej. W ujawnionych nagraniach prezes NBP Marek Belka wypowiedział się na temat RPP w niepochlebny sposób. W połowie czerwca, już po wybuchu afery, Rada oświadczyła, że pozytywnie ocenia dotychczasową współpracę z szefem banku centralnego. Wyraziła jednak ubolewanie, że wypowiedzi prezesa mogły sprawić wrażenie, iż włączył się w polityczny cykl wyborczy. Według członków Rady, takie zaangażowanie byłoby niedopuszczalne.

Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 2,5 procent. Decyzję Rady poznamy jutro.