statystyki

Bilans ukraiński: biznes się obronił

autor: Jakub Kapiszewski, Patrycja Otto, Bartłomiej Mayer23.06.2014, 07:10; Aktualizacja: 23.06.2014, 08:47
Polska Ukraina

Kłopoty na Ukrainie dotykają też małych i średnich przedsiębiorstw z Polski zaangażowanych na tamtejszym rynku.źródło: ShutterStock

Mimo strat największy kryzys od ćwierćwiecza nie wymiótł polskich firm ze Wschodu. Nie spełniły się też czarne scenariusze dla gospodarki, którą miała pogrążyć wojna. W tym roku wzrost osiągnie 3,3 proc.

Najpierw rewolucja w Kijowie. Później aneksja Krymu i wybuch wojny domowej w Donbasie. Wydawało się, że rynek ukraiński dla polskich firm jest stracony. Kryzys militarno-dyplomatyczny miał się też odbić na biznesie, który zarabia w Rosji. Widmo sankcji, strat liczonych w setkach miliardów dolarów, aresztowania kont, represji ze strony rosyjskiej skarbówki – takie scenariusze jeszcze kilka miesięcy temu były realne. Do tego pesymistyczne prognozy dla wzrostu w całej UE i nawrót kryzysu. Wszystkie te wizje się nie sprawdziły. Na koniec roku wzrost w Polsce ma wynieść 3,3 proc., czego nie oczekiwali nawet najwięksi optymiści. Spadki w handlu ze Wschodem oczywiście są. Jednak w generalnym rozrachunku okazuje się, że jesteśmy impregnowani na największą zawieruchę ostatniego ćwierćwiecza.

Wymiana handlowa Polski z Ukrainą

Wymiana handlowa Polski z Ukrainą

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jaki jest zatem realny obraz strat wywołanych wojną na Ukrainie? Jak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki, eksport do naszego wschodniego sąsiada przez pierwsze cztery miesiące roku spadł o jedną czwartą w stosunku do analogicznego okresu w 2013 r. W ten sposób eksporterzy zarobili na handlu z Ukrainą o 344 mln euro mniej niż w roku ubiegłym, bo wartość sprzedaży z poziomu 1,31 mld euro spadła do miliarda. Porównując okres styczeń–kwiecień bieżącego i zeszłego roku, Kijów z naszego dziewiątego, eksportowego partnera stał się piętnastym. Jeśli wziąć pod uwagę cały 2013 r., to Ukraina była naszym ósmym rynkiem eksportowym.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane