Publiczne zbiórki coraz częściej goszczą na polskich monitorach – dziś wystarczy kilka kliknięć, by wesprzeć finansowo akcję społeczną, projekt kulturalny lub biznesowy. Aby to zrobić wystarczy wejść na jeden z portali finansowania społecznościowego – czyli tzw. crowdfundingu.

Sposób działania portali finansowania społecznościowego jest podobny, niezależnie od nazwy i specyfiki danego serwisu. Każdy taki serwis zawiera katalog opisanych projektów. Projekt można wesprzeć nawet symbolicznie – przekazując na niego np. 2 złote, przy czym wpłaty należy dokonać przelewem internetowym. Jeśli autor projektu nie zbierze potrzebnej kwoty w określonym czasie, wówczas wpłaty są zwracane darczyńcom.

W przypadku każdego projektu opisany jest jego cel, wskazani są jego autorzy, suma potrzebna na realizację projektu i czas jego wykonania. Na większości portali swój projekt może przedstawić każdy. Serwisy weryfikują zgłaszane pomysły i pobierają opłaty tylko w przypadku projektów, które uzyskały minimalne wsparcie (średnio ok. 8-10 proc. wartości projektu).

Oto wybrane serwisy zajmujące się crowdfundingiem:

PolakPotrafi.pl

Portal PolakPotrafi.pl wystartował w marcu 2011 roku, wzorując się na słynnym portalu KickStarter.com, który stał się ikoną społecznościowego zbierania funduszy na ciekawe projekty. Dzięki serwisowi PolakPotrafi.pl drobni darczyńcy wpłacili już łącznie ponad 3,25 mln złotych na niemal tysiąc różnych projektów (zarówno z dziedziny kultury, jak i projekty czysto biznesowe). Serwis nie ma charakteru udziałowego, tzn. nie jest możliwe uzyskanie udziałów w przyszłych zyskach projektu w zamian za dokonane wsparcie finansowe. Od darczyńców nie są pobierane żadne opłaty – z kolei od pomysłodawców pobierana jest opłata w wysokości 7,4 proc. wartości projektu.

Wspieram.to

Portal Wspieram.to promuje projekty z zakresu szeroko pojętej kultury oraz projekty technologiczne. Tematyka projektów oscyluje wokół filmu, designu, mody, turystyki, komiksu, gier komputerowych i planszowych, działań wydawniczych, muzycznych, sportowych, artystycznych i teatralnych. Rekordowe wsparcie finansowe uzyskał na tym serwisie projekt gry planszowej „Pan Lodowego Ogrodu” – internauci wpłacili na ten cel 124,5 tys. złotych (choć wystarczyło 80 tys. zł).

SiePomaga.pl

Jeśli szukasz akcji społecznej lub charytatywnej, którą chcesz wesprzeć finansowo, SiePomaga,pl to właściwy adres (promowane na portalu akcje są uprzednio weryfikowane). Portal przeprowadził już ponad 1000 akcji a wspierający wpłacili na nie ponad 11 mln złotych. Potrącenie od każdej wpłaty wynosi maksymalnie 6 proc., zależnie od stawek dostawcy obsługującego daną płatność (np. banku). Na portalu możliwe jest nie tylko wspieranie konkretnych akcji, ale również wsparcie wybranej organizacji charytatywnej. Tematyka akcji na SiePomaga.pl obejmuje: badania naukowe, bezdomnych, dzieci, edukację, leczenie, niepełnosprawnych, ochronę środowiska, pomoc humanitarną, akcje dla seniorów, ochronę praw człowieka, sport i turystykę, wolontariat i akcje na rzecz zwierząt.

Beesfund.pl

Warszawski portal beesfund.pl zamieszcza na swojej stronie projekty o różnej tematyce. Pomysłodawca ogłaszając tu swój projekt musi pamiętać, by do jego budżetu doliczyć 9 proc. prowizji dla serwisu i nagrodę dla darczyńców. Zbiórka pieniędzy może trwać od 2 do 16 tygodni – przy czym nie ma ani dolnego, ani górnego limitu kwoty, jaką można zbierać. Jeśli w czasie zbiórki nie uda się osiągnąć potrzebnej sumy – pieniądze są zwracane darczyńcom. Osoby korzystające z beesfund.pl mogą wpłacać na projekty tylko kwoty zdefiniowane – zazwyczaj jest to 2, 5, 10, 20, 50, 100 zł lub wyższe sumy. Beesfund.pl oferuje także możliwość kupienia udziałów w danym projekcie lub firmie (projekty udziałowe).

Na co zbierają środki pomysłodawcy z portalu beesfund.pl? Rozpiętość tematyczna projektów jest duża. Przykładowo dwie nastolatki zbierały pieniądze na objazd Europy rowerami, a jedna z fundacji chciała stworzyć szczegółową mapę polskiej biurokracji. Z kolei grupa studentek aktorstwa zbierała pieniądze na nagranie audiobooka ze sztuką Owidiusza. Do tego kilka młodych firm zbiera fundusze na swoje nowe projekty.

Fani finansują twórców

Dwa portale obrały sobie za cel zbieranie funduszy wyłącznie na projekty kulturalne. Są to WspieramKulture.pl oraz MegaTotal.pl.

Serwis MegaTotal.pl chwali się zebraniem potrzebnych funduszy na ponad 100 płyt i zrealizowaniem ponad 70 – wszystko dzięki hojności fanów. Łącznie, jak podaje serwis, zebrano już ponad 650 tys. złotych. MegaTotal.pl oferuje jednak nie tylko wsparcie w wydaniu płyt – można tu szukać wsparcia również organizację wydarzeń, projekty filmowe, wydawnicze oraz aplikacje. Użytkownik może pobierać darmowe utwory twórców i zasilić ulubionych autorów „mega centami”, uprzednio płacąc za aktywację usług swojego konta. Zyski ze sprzedaży wydawnictwa są dzielone po połowie między twórcę i grono wspierających go osób, które w niego zainwestowały (za określone wsparcie finansowe inwestor otrzymuje określone procentowo udziały w projekcie). Sam serwis określa swój model jako grę podobną do inwestowania na giełdzie. Są inwestorzy (fani), jest parkiet (pula zgłoszonych projektów), udziały (połowa dla twórcy, połowa dla inwestorów) i notowania giełdowe (liczba „mega centów” przyznanych projektowi).

Drugim portalem skupionym na zbieraniu funduszy na sfinansowanie projektów kulturalnych jest serwis WspieramKulture.pl. Twórca opisuje projekt, którzy musi następnie zostać zaakceptowany, po czym rozpoczyna się zbieranie środków na jego realizację. Do założonego budżetu projektu twórca musi doliczyć koszty prezentów dla darczyńców i 11 proc. prowizji dla serwisu. To, co wyróżnia WspieramKulture.pl, to patroni, czyli znane instytucje i osoby ze świata kultury, które mogą objąć konkretny projekt patronatem. Wśród potencjalnych patronów znajdują się m.in. Marcin Prokop, Dorota Hellmann, Narodowe Centrum Kultury czy Piwnica Pod Baranami.