"Mamy nadzieję, że dalszego spadku cen węgla koksowego nie będzie, że to już jest dołek, tym bardziej, że gospodarka europejska pokazuje pierwsze symptomy poprawy w sektorze stalowym. Nieco większe obawy budzi rynek węgla energetycznego, ale tutaj nasza ekspozycja nie jest duża. Niemniej i tu może być lepiej, ponieważ kłopoty części firm powodują, że może wkrótce spaść produkcja, co - oczywiście - poważnie zmieni sytuację na rynku" - powiedział Zagórowski w rozmowie z ISBnews podczas konferencji WallStreet.

Prezes dodał, że w tej sytuacji II kw. 2014 r. spółka zakończy ze stratą, znacznie większą niż 90 mln zł zanotowane w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Na niskie ceny nałożył się bowiem mniejszy wolumen produkcji, więc strata będzie "jedną z największych w historii spółki".

"Będziemy to nadrabiać w drugim półroczu, przede wszystkim większym wolumenem produkcji. Jednak na pewno nie uda się nam odrobić wcześniejszych strat i rok na pewno zakończymy na dużym minusie. Liczymy się z tym, że będzie to kilkaset milionów złotych" - zaznaczył prezes.

W I kw. 2014 r. JSW odnotowała 90,18 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 141,87 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1663,68 mln zł wobec 2179,06 mln zł rok wcześniej.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2013 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,6 mln ton węgla.