Po ponad 30 latach doświadczenia w branży zdrowia publicznego doszedłem do wniosku, że podejście do tytoniu zakładające wyłącznie całkowitą abstynencję po prostu nie wystarczy. Obecnie ponad miliard ludzi wciąż pali papierosy i większość robi to, ponieważ jest uzależniona od nikotyny. Jednak powiedzmy to sobie jasno: to nie nikotyna zabija, lecz dym. W związku z tym bardzo ważne jest, że palacze zaczynają odsuwać się od konwencjonalnych papierosów, które są najbardziej szkodliwą formą używania tytoniu, w stronę urządzeń umożliwiających wdychanie nikotyny bez konieczności spalania, takich jak elektroniczne papierosy.

Zmiana ta może zapobiec setkom milionów przedwczesnych zgonów i przewlekłych chorób związanych z paleniem tytoniu. Taki jest ostateczny cel w publicznej ochronie zdrowia i należy zachęcać do jego realizacji.
Niezależnie od tego, co ludzie myślą o wielkich koncernach tytoniowych, nie da się zaprzeczyć, że rozumieją one potrzeby palaczy i mogą zapewnić im alternatywne produkty na dużą skalę. BAT i jego podmioty zależne mogą odegrać kluczową rolę w opracowywaniu innowacyjnych, mniej szkodliwych produktów nikotynowych, które będą dostępne i przystępne cenowo dla dorosłych palących.
Dzięki swojemu publicznemu zaangażowaniu w kwestię zmniejszania szkodliwości tytoniu, Grupa zwiększa swoją odpowiedzialność wobec konsumentów i społeczeństwa. Te działania powinny spotkać się z aprobatą, a jeśli okażą się sukcesem, BAT może poważnie przyczynić się do rozwiązania problemu epidemii chorób spowodowanych przez palenie tytoniu.

Ten artykuł pochodzi z dodatku Raport: Zbliżenie na redukcję szkodliwości produktów tytoniowych... Dlaczego to ma znaczenie?

Wszystkie artykuły i wypowiedzi:
Firmy tytoniowe powinny mieć udział w redukcji szkodliwości produktów tytoniowych
E-papierosy mniej szkodliwą alternatywą dla tradycyjnych papierosów
Przybywa innowacji na rynku tytoniowym
Polityka redukcji szkodliwości tytoniu
Wypowiedź Kingsley Wheaton: Produkty nikotynowe pod nadzorem
Wypowiedź Dr Richarda Tubb'a: Badania naukowe to podstawa
Trzy pytania do dr. Davida O’Reilly’ego, dyrektora ds. naukowych Grupy British American Tobacco
Wypowiedź Dr Delona Human'a,: Zapobiec setkom milionów zgonów