Czy produkty nikotynowe nie są tak samo szkodliwe jak papierosy?
Nie, to jedno z większych nieporozumień. Choć nikotyna jest pozyskiwana z tytoniu, produkty zawierające czystą nikotynę, takie jak elektroniczne papierosy, nie narażają użytkownika na działanie substancji toksycznych obecnych w dymie, które wytwarzają się podczas spalania tytoniu – to sprawia, że są one o wiele mniej niebezpieczne.
Nie jest to tylko nasza opinia – środowiska naukowe powszechnie zgadzają się, że to substancje toksyczne zawarte w tytoniu i dymie tytoniowym, a nie nikotyna, powodują znaczącą większość chorób związanych z paleniem.
Istnieje na ten temat wiele niezależnych informacji, na które powołujemy się w niniejszym raporcie, więc każdy może sam to ocenić.

Dokąd zatem zmierza ta kategoria produktów?
Już teraz wielu konsumentów jest zainteresowanych tymi produktami i wczesne sygnały wskazują na to, że kategoria produktów nikotynowych ma ogromny potencjał wzrostu. Jednak wciąż znajdujemy się na wczesnym etapie i wierzę, że dalszy rozwój może sprawić, iż produkty nikotynowe jeszcze bardziej będą odpowiadać oczekiwaniom konsumentów.
Myślę, że wraz ze wzrostem świadomości i zrozumienia faktu, że innowacyjne produkty nikotynowe mogą przyczynić się do zmniejszenia szkodliwości w porównaniu z papierosami, staną się one kluczowym filarem polityki ochrony zdrowia publicznego.

Jak wpisuje się to w strategię firmy?
BAT już od dawna angażuje się w prace związane z redukcją szkodliwości, a kategoria alternatywnych produktów nikotynowych jest naturalnym przedłużeniem tych działań – zwłaszcza, że zapewnia możliwość szybszego wprowadzenia mniej ryzykownych produktów na rynek.
Jednak jest to stosunkowo nowy obszar i bardzo różni się od wyrobów tytoniowych – szczególnie, jeśli chodzi o środowisko regulacyjne i rynkowe. Działalność Nicoventures jest skoncentrowana wyłącznie na zaspokajaniu zapotrzebowania konsumentów na innowacyjne produkty nikotynowe, stanowiące alternatywę dla papierosów.
Strategia Nicoventures opiera się na zapewnianiu palaczom doświadczeń przypominających te, które czerpią z palenia papierosów, ale bez poważnego ryzyka dla zdrowia. W ubiegłym roku wprowadziliśmy na rynek w Wielkiej Brytanii naszą pierwszą markę elektronicznych papierosów, Vype. Jednak to dopiero początek. Jesteśmy zaangażowani w innowacyjne procesy, które pozwolą nam zbudować portfolio wysokiej jakości produktów nikotynowych nowej generacji, które zaspokoją potrzeby konsumentów i będą spełniać przyszłe wymogi regulacyjne.

Ten artykuł pochodzi z dodatku Raport: Zbliżenie na redukcję szkodliwości produktów tytoniowych... Dlaczego to ma znaczenie?

Wszystkie artykuły i wypowiedzi:
Firmy tytoniowe powinny mieć udział w redukcji szkodliwości produktów tytoniowych
E-papierosy mniej szkodliwą alternatywą dla tradycyjnych papierosów
Przybywa innowacji na rynku tytoniowym
Polityka redukcji szkodliwości tytoniu
Wypowiedź Kingsley Wheaton: Produkty nikotynowe pod nadzorem
Wypowiedź Dr Richarda Tubb'a: Badania naukowe to podstawa
Trzy pytania do dr. Davida O’Reilly’ego, dyrektora ds. naukowych Grupy British American Tobacco
Wypowiedź Dr Delona Human'a,: Zapobiec setkom milionów zgonów