Dobry początek roku dla polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny podał, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w pierwszym kwartale o 3,3 procent rok do roku.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że sytuacja gospodarcza poprawia się z kwartału na kwartał. Choć szczegółowych danych o strukturze wzrostu GUS jeszcze nie podał, ekspert uważa, że wpływ na odczyt miał popyt konsumpcyjny i prawdopodobnie wzrost nakładów na inwestycje.

Ekonomista dodaje jednak, że minie jeszcze trochę czasu, zanim ożywienie gospodarcze będzie odczuwane przez Polaków. Wyraźniejszą poprawę sytuacji możemy zaobserwować dopiero za dwa, trzy kwartały - dodał.

Ekonomista uważa, że utrzymująca się niska inflacja i przyspieszający wzrost PKB mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie dłużej niż do końca września, co członkowie Rady już zapowiedzieli. Jarosław Janecki dodaje, że stopy mogą wzrosnąć dopiero w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku.

Wzrost PKB liczony kwartał do kwartału wyniósł 1,1 procent. Dla porównania, w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,7 procent. Ministerstwo finansów prognozuje, że w całym 2014 roku polska gospodarka rozwinie się o 3,3 procent.