Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) analizują obecnie projekty inwestycyjne o wartości 10 mld zł, poinformował minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Prezes PIR Mariusz Grendowicz zapowiedział, że kolejne inwestycje PIR w sektorze energetycznym - po ogłoszonym dziś wspólnym przedsięwzięciu z Tauronem - powinny ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach.

"PIR jest już zaangażowany w projekty o wartości 5 mld zł i analizuje kolejne o wartości 10 mld zł" - powiedział Karpiński, cytowany w komunikacie Taurona poświęconym porozumieniu z PIR w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza.

"Obok wspólnej z Lotosem inwestycji na złożu B-8 oraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie, projekt Łagisza to już trzecia inwestycja PIR prowadząca do realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Kolejne inwestycje PIR w tym sektorze powinny ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach" - powiedział Grendowicz, cytowany w tym samym komunikacie.

Tauron Polska Energia oraz PIR podpisały dziś porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 mld zł, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom 750 mln zł. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 r.

Reklama

"W ciągu sześciu lat nakłady na rozbudowę mocy wytwórczych wyniosą 30 mld zł. Dzięki temu powstaną nowoczesne bloki o łącznej mocy 5000 MW, a nasze moce wytwórcze będą najnowocześniejsze w Europie. Wśród nich blok gazowo-parowy w Łagiszy, który zacznie działać za cztery lata" - powiedział też Karpiński.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. (PIR) powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski.