Pozytywne efekty działalności Polskich Inwestycji Rozwojowych powinniśmy zobaczyć w drugiej połowie roku - twierdzi Główny analityk domu maklerskiego Xelion Piotr Kuczyński w rozmowie z IAR.

Informacje o spółce to jeden z głównych tematów dzisiejszego posiedzenia rządu. Utworzenie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe to był krok w dobrym kierunku - uważa ekspert. W opinii rozmówcy IAR spółka powinna inwestować w przedsięwzięcia, którymi nie będą zainteresowane prywatne firmy, między innymi ze względu na duże ryzyko czy mniejszą rentowność. Piotr Kuczyński zwraca uwagę, że sektor prywatny ma problemy z pozyskaniem kapitału, a Polskie Inwestycje Rozwojowe nie muszą martwić się finansowaniem. Ekspert chwali także inwestycje w rozwój sieci światłowodowej we współpracy z firmą Hawe. Przedsięwzięcie polega na doprowadzeniu sieci do 870 tysięcy mieszkań i domów w całej Polsce. Wartość inwestycji to około 560 milionów złotych w ciągu 6 lat, a udział PIR może wynieść blisko 120 milionów złotych.

Zdaniem eksperta, z którym rozmawiała IAR Polskie Inwestycje Rozwojowe mają jeszcze jedną przewagę nad prywatnymi podmiotami. Na spółce nie ciąży presja krótkoterminowych zysków, którymi kieruje się większość prywatnych firm.

Reklama

Obecnie spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe analizują 47 projektów inwestycyjnych. Wstępną akceptację uzyskały cztery przedsięwzięcia.