Według sekretarza generalnego OECD Angela Gurrii, Polska w celu ustabilizowania finansów publicznych musi dokonać kilku reform. Wśród nich jest utworzenie specjalnej instytucji, która monitorowałaby wskaźniki budżetowe, takie jak deficyt czy dług publiczny. Zdaniem przedstawiciela organizacji wzmocniłoby to długoterminową stabilność polskiego budżetu. Taka instytucja, według OECD przyczyni się do przyśpieszenia też długoterminowego wzrostu gospodarczego.
Sekretarz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wyjaśnia, że w różnych krajach takie instytucje działają pod różnymi postaciami, takimi jak rada fiskalna czy rada budżetowa.
Wicepremier Janusz Piechociński nie wykluczył powołania instytucji nadzorującej budżet, ale nie potrafił powiedzieć w jakiej formule powinna ona funkcjonować. Minister gospodarki zapewnił, że wnioski z raportu przedstawi pozostałym ministrom, a propozycje OECD trzeba przedyskutować.
Powołanie takiej instytucji to tylko jedno z zaleceń wydanych w minionym tygodniu przez OECD dla Polski. Wśród pozostałych jest uproszczenie procedur związanych z zakładaniem i likwidacją firm, uproszczenie systemu podatkowego oraz szybsze podniesienie wieku emerytalnego.