Główny Inspektorat Weterynarii prosi Komisję Europejską o wyjaśnienia. Chodzi o sprawę z zeszłej nocy, kiedy to transport świń z Austrii został wpuszczony do Rosji. Stało się to mimo zakazu importu wprowadzonego przez władze w Moskwie, związanego z afrykańskim pomorem świń.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jarosław Naze powiedział IAR, że transport bez problemu przeszedł kontrolę służb weterynaryjnych Unii Celnej. Dodał, że jest zaskoczony tą sytuacją, bo formalnie żaden kraj Unii Europejskiej nie może eksportować trzody chlewnej do Rosji.

Jak donosi rmf24.pl część krajów Unii Europejskiej w sprawie zagrożenia afrykańskim pomorem świń za plecami Polski doszła do porozumienia z Rosją.

Nasze służby zwróciły się do Brukseli z prośbą o zbadanie tej sprawy. Jak powiedział Jarosław Naze, jest wiele państw członkowskich, które na pewno chciałyby eksportować swoje towary na terytorium Unii Celnej, ponieważ mają podpisane długoterminowe umowy. "Wyszło na to, że wiele firm z Europy towaru nie może eksportować, a jednej firmie to się udało" - powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.