Polska wystosuje ostrą notę protestacyjną w sprawie łamania solidarności w Unii Europejskiej - mówi IAR minister rolnictwa Marek Sawicki. Sprawa ma związek z rosyjskim embargiem na unijną wieprzowinę wprowadzonym po wystąpieniu w Polsce i na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Minister Marek Sawicki mówi, że mimo zakazu do Rosji wjechały transporty wieprzowiny z Austrii i Danii. - Kilka dni temu wyjechał przez Polskę z Austrii jeden transport trzody. Także wczoraj był transport trzody z Danii. Poinformowałem już o tym komisarza Borga w bezpośredniej rozmowie i jednocześnie wysłałem pismo do ministra Radosława Sikorskiego z prośbą o ostrą notę protestacyjną wobec tych państw - mówi Marek Sawicki w rozmowie z IAR.

Austria i Dania miały zapewniać unijnego komisarza Tonio Borga, że nie prowadziły żadnych rozmów z Rosją i nie uzyskały żadnego porozumienia. - Prawdą jednak jest, że transporty, jeden z Austrii i jeden z Danii, do Rosji przejechały. Nie wiem, czy to samowolka przedsiębiorców, czy porozumienie na wyższym poziomie - mówi Marek Sawicki.

Embargo na wieprzowinę: Unia dogadała się z Rosją za plecami Polski? >>

Szef resortu rolnictwa dodaje, że udało się wynegocjować z Brukselą zmniejszenie strefy buforowej, w której na hodowców nakładane są ograniczenia. Granice nowej strefy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym tygodniu. - To jest mniej więcej dziesięć procent tego co było pierwotnie. Wówczas mieliśmy w niej trzy województwa i siedem powiatów, a teraz mamy cztery powiaty i to nie w pełni. Przedtem strefa obejmowała ponad czterysta tysięcy sztuk trzody chlewnej, w tej chwili to jest w granicach czterdziestu pięciu tysięcy sztuk, czyli około dziesięciu procent - mówi minister.

Minister Marek Sawicki dodaje, że na dobre ruszył skup tuczników w ramach uzupełnienia rezerw materiałowych. Zajmują się tym obecnie dwie firmy na terenie obszaru zagrożonego ASF. Podpisano już także nowe rozporządzenie weterynaryjne dopuszczające ubój gospodarczy na potrzeby własne. Dołączona będzie do niego szczegółowa instrukcja postępowania w strefie zakażonej. Zdaniem Marka Sawickiego da to sygnał przedsiębiorcom do odważniejszego przystępowania do skupu.