Parlament Europejski ostrzega Stany Zjednoczone przed zablokowaniem umowy o wolnym handlu, jeżeli amerykańskie służby wywiadowcze nie zaprzestaną masowej inwigilacji Europejczyków. Przyjęta przez europosłów rezolucja dotyczy śledztwa prowadzonego w sprawie amerykańskich programów szpiegowskich.

„Walka z terroryzmem nie może być sama w sobie uzasadnieniem niejawnego i w wielu przypadkach niezgodnego z prawem masowego nadzoru wobec obywateli Unii” - stwierdzili europosłowie w rezolucji. Wezwali do natychmiastowego zawieszenia umowy, określającej standardy ochrony danych dla amerykańskich firm, działających na europejskim rynku, które przekazują informacje o swych europejskich klientach do Stanów Zjednoczonych. Umowa ta - zdaniem posłów - nie zapewnia adekwatnej ochrony obywatelom Unii.

Parlament chce, by Stany Zjednoczone zaproponowały nowe zasady, zgodne z wymaganiami europejskimi. Ponadto posłowie wezwali do stworzenia "europejskiego programu ochrony informatorów", którzy ujawniają opinii publicznej informacje o nielegalnych działaniach tajnych służb.