Po dwóch miesiącach tego roku wyniku budżetu po stronie dochodowej są dosyć budujące, ale należy ostrożnie podchodzić do trendów i nie oceniać w tym kontekście reszty roku, wynika z wypowiedzi ministra finansów Mateusza Szczurka.

"Na razie wyniku budżetu po stronie dochodowej są dosyć budujące. Jest tak, że wpływy z podatków, szczególnie z podatków pośrednich były bardzo budujące po lutym. Jak zwykle, należy jednak z ostrożnością podchodzić do trendów, które rysują się po dwóch miesiącach" - powiedział Szczurek podczas briefingu w ramach Forum Bankowego.

Minister nie odniósł się do informacji podanych przez Polską Agencję Prasową - według jej nieoficjalnych źródeł, deficyt po lutym wyniósł 9,5 mld zł, tj. 20% rocznego planu.

Reklama

Według ostatecznych danych resortu, w budżecie państwa na koniec stycznia br. odnotowano 2,60 mld zł deficytu, czyli 5,5% planu przewidzianego w ustawie budżetowej na cały rok. Po pierwszym miesiącu tego roku dochody budżetowe zrealizowano w 10,5%, pozyskując 29,28 mld zł, zaś wydatki zrealizowano w 9,8% (tj. 31,88 mld zł).