Rybiński: Dajmy ulgę podatkową na przedsiębiorczość młodych

autor: Krzysztof Rybiński27.02.2014, 10:50; Aktualizacja: 27.02.2014, 11:02
Krzysztof Rybiński

Krzysztof Rybiński profesor i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawieźródło: DGP

Badania pokazują, że Polacy są przedsiębiorczym narodem, podobnie jak Chińczycy czy Turcy. Tylko niestety ta mocna strona naszego gospodarczego DNA słabo przekłada się na tworzenie nowych firm, które potem rosną i odnoszą międzynarodowe sukcesy. Takich firm jest ciągle bardzo mało.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (5)

 • OK. i(2014-02-27 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  - przywrócić stawkę 40% podatku - podatek liniowy nigdzie się nie sprawdził, nasz guru ekonomi LB znów nie miał racji,
  - usunąć zabobony, czary, duchy ze szkół,

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2014-02-27 18:15) Zgłoś naruszenie 00

  Żadnych ulg podatkowych ! Wystarczy wprowadzić uczciwe podatki .
  I zlikwidować mafię państwową - ze szczególnym uwzględnieniem łańcuchowych przebierańców . I odebrać złodziejom -co nakradli . Dociera ?

  Odpowiedz
 • Uwazny_czytelnik(2014-02-27 21:46) Zgłoś naruszenie 00

  BEŁKOT!
  Kolejne marnowanie pieniędzy! Ile będzie kosztowała państwowa czapa, decydująca o ulgach i licząca te ulgi?
  Do pewnego stopnia to będzie wpuszczanie młodych w maliny - "Pracy nie ma, mamy ulgę - zakładamy działalność".
  Trzeba ulżyć WSZYSTKIM przedsiębiorczym, a wyższy wiek to większa WIEDZA, rowaga i umiejętności. Lepiej, keśli młodzież będzie się uczyła ZANIM założy tzw. działalność - będą większe szanse w przyszłości.
  Gdyby powyższe proponował polityk - ochłapy dla ciemnego ludu, poza tym do polityki idą ludzie bez wyobraźni...
  Ale EKONOMISTA takie głupoty?
  "Matematyka nie może wypełnić życia, ale nieznajomość matematyki już niejednemu wypełniła. (Ex. gratum: dendrometrzy i ekonomiści)." - Hugo Steinhaus.
  Zresztą, ekonomiści sfrustrowani - cały świat, jakimi oni go widzą, zwyczajnie się wali. To oni doprowadzają do kolejnych kryzysów!

  Odpowiedz
 • olo(2014-02-28 12:04) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystkie ulgi prowadza tylko do kombinacji, zrozumcie wreszcie. Popieram StAAbrA

  Odpowiedz
 • Bintell(2014-03-01 09:25) Zgłoś naruszenie 00

  Swietnie, ze Pan Professor Rybinski robi badania. Ale dla dobra nauki i ludzkosci byloby lepiej gdyby Pan Profesor Rybinski sam sie dal zbadac. Niby dlaczego dawac ulgi podatkowe, kiedy wiadomo, ze wiekszosc nowotworzonych biznesow (szczegolnie przez mlodych), po prostu upadnie. Twarda, numeryczna rzeczywistosc nie wspiera demagogicznych tez Pana Profesora Rybinskiego. Podstawowe kwestie to: (1) nie kazdy nadaje sie do prowadzenia biznesu, i upusty podatkowe nic tu nie pomoga; (2) na otwarcie biznesu potrzeba kapitalu na start i przezycie, a upusty podatkowe niewiele tutaj zmienia; (3) rata upadku biznesow jest bardzo wysoka (ok. 60-90% w ciagu pierwszych 3 lat), w zaleznosci od kraju i rodzaju przedsiewziecia (wiec dlaczego podatnik ma finansowac cudza nieudolnosc?). Polska ma fatalna opinie odnosnie przezycia przez biznesy powyzszych 3 lat. Wg Raportu Global Business Failure (Dun & Bradstreet, 2012), w Polsce nastepuje wzrost upadku biznesow (bankructwo/zaniechanie dzialanosci), z bazowego 100 w 2010, o 15,5% w 2011, i az o 35,8% w 2012 (rok do roku). Pan Profesor Rybinski, Profesor Finansow i Biznesu, powinien o tym (1) wiedziec, a nie konfabulowac sofizmy, (2) pisac uczciwie, w oparciu o analize rzeczywistosci, (3) zaniechac demagogii i formulowac rozsadne wnioski i sugestie, (4) alternatywnie, zmienic zawod na bajkopisarza, (5) przeniesc swoje opowiastki z dzialu ‘Komentarzy Gospodarczych’ do dzialu ‘Rozrywka.’ Jaki Pan taki kram/chlam, bo pod zarzadem Pana Rektora Rybinskiego Vistula nie oferuje programow w ‘przedsiebiorczosci’ (latwiej o tym gadac, ale trudniej uczyc?), ktora to Pan Rybinski tak wszystkim zaleca, w tym w GP i Rzepie. Wg badan Small Business Development Center, Bradley University/University of Tennessee, w USA najwieksza szanse na przezycie pierwszych 3 lat maja biznesy: Finanse, Ubezpiecznia, Nieruchomosci (58%, tj. 42% pada w ciagu pierwszych 3 lat); gorzej rokuje Technologia Informacyjna (37%, tj. 63% pada w ciagu piewszych 3 lat). Takie sa dane w kraju, gdzie zmysl przedsiebiorczosci jest narodowym idealem, wdrazanym od dziecinstwa, przez rodzine, szkole i uniwersytet. Natomiast wiekszosc tzw. ‘Business Plan’ jakie ocenialem, zaliczyc mozna do sfery fantazji, naiwnych zludzen, lub wytworow manii przesladowczej. A oto dowod na zmysl przedsiebiorczosci u Pana Profesora Rybinskiego: notowania Eurogeddonu na 28/02/2014 PLN 5,49, czyli straty przekroczyly 60% - Gratulacje!!! Na jakim Business Plan Pan Profesor tak jedzie???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane