Optymistyczne prognozy Komisji Europejskiej dotyczące Polski. Szybszy od oczekiwanego będzie wzrost gospodarczy, niższy ma być deficyt finansów publicznych.

W tym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 2,9 procent PKB, to poprawa o 0,4 punktu procentowego w porównaniu z przewidywaniami z listopada.

W przyszłym roku ma być jeszcze lepiej i wzrost gospodarczy będzie na poziomie 3,1 procent PKB. To znacząca poprawa po spowolnieniu gospodarczym w 2012 i 2013- napisali unijni eksperci. Podkreślili, że do takiej sytuacji przyczynił się silniejszy popyt zewnętrzny, a także poprawa nastrojów wśród konsumentów. Jeśli chodzi o finanse publiczne, to w związku z reformą OFE będzie nadwyżka i wyniesie 5 procent PKB. Komisja przewidywała ją już w listopadzie, ale wtedy bardziej pesymistycznie oceniała stan finansów w przyszłym roku. Uważała, że deficyt wciąż będzie powyżej dozwolonego 3-procentowego poziomu. Teraz Komisja zrewidowała dane i prognozuje, że wyniesie on 2,9 procent PKB.

Jeśli chodzi o prognozy dla całej Unii Europejskiej, to też są one lepsze niż listopadowe przewidywania. Gospodarka Wspólnoty będzie w tym roku rozwijała się w tempie 1,5 procent PKB, a eurolandu 1,2 procent PKB. Na minusie będą tylko Cypr i Słowenia.