Będzie pomoc dla podlaskich rolników poszkodowanych w związku z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Działania zapowiedział premier Donald Tusk w Białymstoku.

Jutro temat ten ma być poruszony na posiedzeniu rządu.

Donald Tusk powiedział, że choć problem jest ogólnoeuropejski, odczuwalny jest najbardziej przy granicy Polski z Białorusią, czyli tam gdzie rozpoczął się APS. Dodał, że biznes hodowlany jest poważnie zagrożony w związku z embargiem ze strony Rosji.

Zapowiedział, że w najbliższy czwartek na spotkanie z podlaskimi rolnikami przyjadą minister rolnictwa i główny inspektor weterynarii.

Zdaniem Jarosława Gowina przewodniczącego partii Polska Razem, przyszedł czas na solidarność wspólnoty europejskiej. "Polscy rolnicy powinni dostać takie samo wsparcie, jakie dostali producenci rolni z innych krajów unijnych w 2011 roku, kiedy ponieśli straty z powodu bakterii e-coli" - podkreślał.

Podczas konferencji z przewodniczącym „Polski Razem”, Paweł Augustyn - szef związku zawodowego młodych rolników - zaznaczał, że hodowcy szykują się na akcję protestacyjną w całym kraju. Jak dodawał, zmusza ich do tego pogarszająca się z każdym dniem sytuacja w branży mięsnej.

Według PSL minister rolnictwa, Stanisław Kalemba z PSL podjął wszelkie stosowne działania, podobnie jak Krajowy Lekarz Weterynarii. Stąd poseł Krzysztof Borkowski skierował apel o przeciwdziałanie kryzysowi wieprzowemu do premiera i całego rządu. Poseł powiedział, że potrzebne są środki finansowe, złożenie szybko wniosku do Unii Europejskiej żeby można było z funduszu rezerwowego wesprzeć rolników i przetwórców. Na konferencji w Sejmie poseł PSL mówił też o dopłatach do prywatnego przechowywanie mięsa, zwiększeniu rezerw państwowych, oraz konieczności wypłaty odszkodowań i zadośćuczynieniu dla rolników.

Jan Stasiuk z powiatu Biała Podlaska, w imieniu rolników z województwa lubelskiego podkreślił, że rozporządzenie dotyczące afrykańskiego pomoru świń jest bardzo krzywdzące. Zauważył, że w związku z kryzysem aktywizują się związki zawodowe i samorządy alby podjąć radykalne działania. Zdaniem Jana Stasiuka w sprawie świń nastąpiła sytuacja "jakiej nie było jeszcze w dziejach naszej państwowości".

Jutro rolnicy będą protestować przed ministerstwem rolnictwa. Eksport wieprzowiny z krajów Wspólnoty do Rosji stanowi 25 procent całego unijnego eksportu tego mięsa. Rocznie na terytorium Federacji Rosyjskiej trafia 700 tysięcy ton wieprzowiny. Polska jest jednym z kluczowych dostawców.