InPost jest zainteresowany obsługą przekazów ZUS, poinformował "Rzeczpospolitą" prezes spółki Rafał Brzoska. Ponadto rozważa przejęcie Polskiej Grupy Pocztowej i pozyska noweg partnera w projekcie ekspansji Paczkomatów.

Brzoska pytany czy InPost chce przejąć obsługę przekazów ZUS odpowiada: "Oczywiście. Nie wiem, czy w zeszłym roku bylibyśmy na to gotowi, ale w tym – już owszem. Na pewno zmniejszylibyśmy koszty funkcjonowania Zakładu. Startowaliśmy i wygrywaliśmy w przetargach wojewódzkich ogłaszanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego".

Brzoska podkreśla, że uwolnienie tej części rynku sprawiło, że KRUS ma stawki za doręczenie przekazu o 50 proc. niższe niż ZUS. Dodaje, że likwidacja monopolu pocztowego zmniejszyłaby wydatki administracji państwowej o co najmniej 1 mld zł rocznie, a cała obecnie zmonopolizowana część rynku pocztowego może być warta 4 mld zł.

Spółka rozważa także przejęcie Polskiej Grupy Pocztowej. Jak powiedział "Rz" Brzoska, "konsolidacja tego rynku ma sens. Decyzję podejmiemy za miesiąc".

Integer.pl poszukuje również środków na ekspansję projektu paczkomatowego.

"Rozpoczęliśmy natomiast, jako Integer, proces poszukiwania kapitału do ekspansji paczkomatów. To olbrzymi projekt, który robimy z dużym bankiem inwestycyjnym. Partner, którego pozyskamy, oraz wycena tego biznesu zadziwi wszystkich" - zapowiedział Brzoska.

Podkreślił, że spółka widzi duże zainteresowanie światowych graczy rynku e-commerce, którzy potencjalnie myślą o tego typu inwestycjach. Według niego konieczność wprowadzania na rynek innowacyjnych form dostarczania produktów dostrzegana jest już przez takich gigantów, jak Amazon, Google czy FedEx, a spółka swoją ofertę i zaproszenie do tego procesu kieruje "absolutnie do pierwszej ligi logistycznej i e-commerce, a także private equity".

Integer.pl chce pozyskać "minimum 100–150 mln euro". Dzięki tym pieniądzom rozpocznie ekspansję w USA, Kanadzie, Brazylii i Chinach. "Pozyskanie tych środków to dla nas pierwsza część układanki. Druga to utrzymanie przez Integera pakietu większościowego w biznesie paczkomatowym. W tym celu musimy pozyskać finansowanie na poziomie Integera. Tu mamy opcję podwyższenia kapitału do 15 proc., zaciągnięcia dodatkowego długu" - czytamy w materiale.