W Polsce coraz łatwiej prowadzić biznes. Nasz kraj zajmuje 50 pozycję na 186 państw. W ciągu roku, w raporcie wolności gospodarczej Haritage Foundation, podskoczyliśmy o 7 miejsc.

Maciej Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który zaprezentował dokument tłumaczy, że naszemu krajowi udało się awansować głównie dzięki deregulacji zawodów. Rozmówca IAR wskazuje, że poprawiła się także swoboda prowadzenia działalności gospodarczej. Chodzi głównie o czas oczekiwania na decyzje administracyjne, takie jak na przykład pozwolenia na budowę.

Główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Mariusz Pawlak tłumaczy, że nasz rząd powinien uprościć system prawny, żeby był on bardziej przejrzysty dla przedsiębiorców. Uproszczenia
wymaga także system podatkowy.

Z ekspertem zgadza się ekonomista fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek. W rozmowie z IAR podkreśla, że reforma systemu podatkowego jest konieczna. Ekonomista dodaje, że przedsiębiorcom przeszkadza nie tyle wysokość podatków, co stopień ich komplikacji, który utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej.

Autorzy raportu sprawdzają jak działa prawo, mierzą wielkość sektora publicznego, sprawdzają efektywność regulacji prawa oraz mierzą otwartość rynku. Wśród krajów Europy Środkowej wyprzedzają nas między innymi kraje bałtyckie, Niemcy czy Czechy. Za nami są Węgry,

Słowacja czy Ukraina. Światowa czołówka to Hongkong, Singapur, Australia i Szwajcaria