Poczta Polska dalej będzie się restrukturyzować. Pracownicy będą mogli skorzystać z programu dobrowolnych odejść. Zmiany mają przygotować firmę do giełdowego debiutu. Kiedy? Tego władze firmy nie chcą zdradzić.

Restrukturyzacja to inwestycje, ale także redukcja zatrudnienia. Jak zapowiada członek zarządu Poczty Polskiej Mariusz Zarzycki wyjaśnia, że program dobrowolnych odejść będzie kontynuowany. Jak zapowiada rozmówca IAR z tego programu, w ostatnich dwóch latach, skorzystało około 6,5 tysiąca osób. W 2012 roku z firmy odeszło około 2,2 tysiąca osób. Rok później było to już ponad 4 tysiące osób. W 2014 roku, według szacunków Poczty Polskiej z programu ma skorzystać ponad 4 tysiące osób.

Restrukturyzacja poczty ma przygotować ją do giełdowego debiutu. Rozmówca IAR zastrzega jednak, że termin upublicznienia nie jest jeszcze znany. Ewentualna prywatyzacja operatora zależy od decyzji MAiC. Spółka ma założenia strategii do 2018 roku, które przewidują jej debiut na giełdzie.

W Poczcie Polskiej pracuje ponad 86 tysięcy osób, z czego blisko 26 tysięcy to listonosze. W całej Polsce poczta ma około 8 tysięcy placówek.