Monety o nominałach jeden, dwa i pięć groszy będą bite w Wielkiej Brytanii, zostaną wykonane ze zmienionego stopu, pojawi się nowy awers, a ich emisja będzie o połowę tańsza.

Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego powiedział IAR, że bank podpisał już umowę w tej sprawie z brytyjską The Royal Mint. Przypomniał, że na początku tego roku NBP chciał ograniczyć a potem wycofać z obiegu jedno i dwugroszówki, których produkcja jest kosztowna. .Na wycofanie z obiegu najdrobniejszych monet nie zgodziło się ministerstwo finansów, dlatego bank zaczął szukać tańszego dostawcy monet.

Brytyjczycy będą bili jedno, dwu i pięciogroszówki do końca 2016 roku. Dzięki zmianie dostawcy NBP zaoszczędzi ponad 50 milionów złotych. Mennica Polska S.A. nadal będzie produkowała na zlecenie banku centralnego monety o nominałach: 10, 20, 50 groszy oraz 1,2 i 5 złotych. Będzie także biła monety okolicznościowe i kolekcjonerskie.

Podpisana umowa zwiększy zysk NBP, którego 95 procent trafia bezpośrednio do budżetu państwa, a pozostałe 5 procent zasila rezerwy banku