Jednak są dziedziny, w których w ocenie Banku Światowego, jesteśmy daleko w tyle za liderami. To między innymi "rozpoczynanie działalności gospodarczej". W tym rankingu jesteśmy dopiero na 116 miejscu. Na 88 miejscu znaleźliśmy się w zestawieniu dotyczącym łatwości prowadzenia inwestycji budowalnych. Premier zapewnił, że rząd będzie starał się to poprawić. "Chcę państwa zapewnić, że będziemy starali się egzekwować od instytucji nam podległych takie działania, a także zaproponujemy kolejne zmiany w przepisach prawa, które pozwolą nam uzyskać efekty, w tych dziedzinach, gdzie mamy ciągle największe rezerwy, żeby uzyskać te efekty bardzo szybko." - stwierdził premier.

Szef rządu przypomniał, że jeśli chodzi o prawo budowlane, to toczą się prace nad jego bardzo dużą zmianą, która wprowadzi daleko idące ułatwienia.

Pod względem łatwości prowadzenia biznesu przed nami jest - na pierwszym miejscu rankingu - Singapur, na piątym znana z wysokich podatków Dania, a na 9. sąsiednia Norwegia. W Europie wyprzedzają nas też między innymi pozostałe kraje skandynawskie i Finlandia, Litwa, Estonia, Łotwa ale też Macedonia czy Portugalia.

Opublikowany dziś raport "Doing Business" obejmuje okres od połowy 2012 do połowy 2013 roku.