W tym roku spadnie produkcja samochodów osobowych w Polsce - z blisko 540 tysięcy w ubiegłym roku do niespełna 465 tysięcy. Takie są prognozy przedstawione w raporcie firmy doradczej KPMG oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Jego autorzy przypominają, że już 4. rok z rzędu działające w naszym kraju fabryki ograniczają produkcję aut osobowych i dostawczych. Lekkiego odbicia można sie spodziewać w przyszłym roku.

Sytuacja ta to skutek spowolnienia gospodarczego w Polsce i na świecie. Autorzy raportu przypominają, że ponad 98 procent naszej produkcji pojazdów samochodowych jest przeznaczona na eksport. Dodają, że długoterminowa perspektywa nie jest optymistyczna, a ewentualne ożywienie popytu w Europie Zachodniej nie przełoży się znacząco na wyniki polskich montażowni.

Reklama

W ciągu ostatnich 5 lat Polska utraciła pozycję regionalnego lidera produkcji pojazdów samochodowych. Prześcignęły nas Czechy i Słowacja. Autorzy raportu dodają, że słabnie też pozycja naszego kraju jako producenta części do podzespołów motoryzacyjnych.