Dyrektor departamentu europejskiego w Funduszu Reza Moghadam wyjaśnia, że polska gospodarka do 2017 będzie się rozwijać średnio w tempie około 2,5 procent rocznie. Obecnie specjaliści MFW zakładają, że wzrost PKB w Europie środkowo-wschodniej wyniesie w tym roku średnio 1,7 procent, a w Polsce około 1,3 procent. W następnym roku wzrost gospodarczy w Europie środkowo-wschodniej ma wynieść około 2,7 procent a w naszym kraju sięgnie 2,4 procent.
Zdaniem głównego ekonomisty Ernst & Young Marka Rozkruta prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie są satysfakcjonujące. W jego opinii ułatwienia dla przedsiębiorców i poszukiwanie nowych partnerów handlowych poza Unią Europejską powinny pomóc nasze gospodarce. Jego zdaniem słabe prognozy wzrostu gospodarczego dla krajów Strefy Euro każą szukać nowych partnerów gospodarczych i handlowych.
Głowna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy wcale nie musi mieć racji. Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej zwraca uwagę, że bardzo trudno jest oszacować przyszły wzrost gospodarczy. W jej opinii Polska może rozwijać się szybciej niż zapowiada to MFW.
W ciągu ostatnich pięciu lat w Europie środkowo-wschodniej wzrost PKB wyniósł średnio 0,5 procent rocznie.
Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego zaznaczają, że prognozy potencjalnego wzrostu gospodarczego obarczone są niepewnością i mogą ulec zmianie.