Od kilkunastu lat kolejne rządy walczą z bezrobociem i zapóźnieniem gospodarczym Polski B oraz promują rozwój regionów wschodnich, jako uboższych, wymagających natychmiastowej pomocy. A co z pozostałymi regionami?

We wspieraniu Polski wschodniej nie ma nic złego. Jednak nie można zapominać o równomiernym rozwoju także słabszych regionów w Polsce A, szczególnie tych "wciśniętych” pomiędzy wielkie aglomeracje przemysłowe. Tak jest np. w województwie opolskim, gdzie bezrobocie w sierpniu osiągnęło 13,5 procent, czyli było wyższe niż bezrobocie w Polsce w tym okresie /13,0/ I to pomimo, że region znajduje się pomiędzy uprzemysłowionymi Katowicami a Wrocławiem.

Takie wsparcie jednak ma miejsce, szczególnie dzięki inwestycjom w Opolskiej SSE. W dniu 2 października Grupa Metsa Tissue uroczyście otworzyła w Krapkowicach na Opolszczyźnie odnowiony zakład papierniczy, zatrudniający 250 osób w samej fabryce i kolejne 100 w całej firmie.

"Polska jest dla nas bardzo atrakcyjnym rynkiem w szczególności ze względu na swoje strategiczne położenie w Europie" - twierdzi Mika Joukio, CEO of Metsa Tissue.

Inwestycja ta jak wiele innych w regionie wspierana jest przez polski rząd, poprzez przyznanie ulg podatkowych do 2020 w Opolskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Czy w regionie dzięki inwestycjom pojawią sie nowe miejsca pracy? "Na razie nie zwiększamy zatrudnienia, ale utrzymujemy obecne dzięki inwestycjom i wprowadzaniu nowoczesnych technologii. W 2014 roku dzięki nowej linii produkcyjnej liczba miejsc pracy wzrośnie, trudno jednak mówić o konkretnej liczbie"- informuje Mariusz Jędrzejewski, wiceprezes odpowiedzialny za rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Metsa Tissue oczekuje przedłużenia okresu ulgowego do 2025 roku, jednocześnie zapewniając ze chce zostać długoterminowym pracodawca w regionie.