"Grupa ITI otrzyma prawie 41 mln funtów brytyjskich (205 mln zł) za akcje Multikina, jednego z trzech największych operatorów kinowych w Polsce. To nie cały koszt, jaki ponieść muszą kupujący. Jak zwykle w takich wypadkach przejmują również dług kupowanej firmy i ta część transakcji pochłonie 38 mln funtów (188 mln zł). W sumie więc tzw. wartość przedsiębiorstwa Multikina zostało określona na około 395 mln zł" - czytamy w "Rz".

Gazeta podkreśla, że choć umowa została podpisana w maju, a w lipcu wyraził na nią zgodę urząd antymonopolowy - to do tej pory nie została sfinalizowana. "Mimo to transakcja nie jest zagrożona i może zostać wkrótce ogłoszona - wynika z nieoficjalnych informacji 'Rz'" - czytamy dalej.

"Rz" opublikowała także - za prospektem Vougeot, który pożyczy środki na zakup firmy - wyniki finansowe Multikina za 2012 r. Przychody grupy wzrosły o 6% r/r do 339 mln zł, zysk EBIT zwiększył się ponad trzykrotnie do 22,7 mln zł, zaś zysk EBITDA wzrósł o 10 mln zł do 61 mln zł.

Umowa w sprawie przejęcia Multikina została zawarta w połowie maja br.

Brytyjska grupa Vue Entertainment to druga w Europie pod względem wielkości sieć kin.

Multikino otworzyło pierwszy multipleks w Polsce w Poznaniu w 1998 roku i jest obecnie drugim co do wielkości operatorem multipleksów w Polsce. Zarządza siecią 28 kin z 231 ekranami w 22 miastach w Polsce oraz 2 multipleksami z 15 ekranami w krajach nadbałtyckich. Od roku 2011 cała sieć kin Multikina oferuje widzom cyfrową jakość projekcji.