Około połowa zwiększonego o 16 mld zł deficytu budżetowego w tym roku zostanie sfinansowana długiem, a druga połowa kredytami z dużych międzynarodowych instytucji finansowych, poinformował główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki.

"Część deficytu będzie finansowana kredytami z dużych międzynarodowych instytucji finansowych, ale w tej chwili nie potrafię jeszcze precyzyjnie określić tych kwot, a pozostała część będzie sfinansowana długiem. To będzie mniej więcej pół na pół" - powiedział Kotecki dziennikarzom.

Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawiciele resortu, na koniec lipa poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych wyniesie 91%, z uwzględnieniem 1 mld euro kredytu z Banku Światowego.

Resort zawiesił na lipiec i sierpień przetargi obligacji hurtowych z zastrzeżeniem, że w przypadku dalszej stabilizacji sytuacji rynkowej i zgłaszanego dużego popytu możliwe będzie ich przeprowadzenie. We wrześniu planowane jest przeprowadzenie jednego przetargu sprzedaży obligacji.