Z kilkudziesięciu zainteresowanych przejęciem Wirtualnej Polski zostało kilku. Potencjalni nabywcy złożyli już pierwsze, niewiążące oferty przejęcia portalu – wynika z informacji DGP na podstawie rozmów z osobami znającymi kulisy sprawy. Ofert jest co najmniej pięć – mówią nasze źródła.
– To oferty wstępne, które gwarantują przejście do kolejnego etapu procesu, w którym przeprowadzą due diligence spółki (badanie dokumentów – przyp. red.) – mówi nam osoba znająca kulisy sprawy. Potem zainteresowani będą składać oferty wiążące. Według naszych rozmówców prowadzące dla Orange Polska proces sprzedaży WP warszawskie biuro banku inwestycyjnego Rothschild ustaliło wstępnie termin składania wiążących ofert na wrzesień.
Jak wynika z naszych ustaleń, ofertę złożył portal o2.pl, ale spółka nie chciała komentować tych informacji. Jak już informowaliśmy, portal będzie próbował przejąć WP we współpracy z inwestorem finansowym. Powstały w taki sposób podmiot miałby po jakimś czasie wejść na giełdę.
Nasze źródła twierdzą także, że wśród chętnych na WP jest jeden podmiot rosyjski, ale nie jest nim Yandex – największa na tamtejszym rynku wyszukiwarka internetowa. Na rynku spekuluje się, że może chodzić o innego rosyjskiego giganta – Mail.ru.
Z ustaleń DGP wynika, że ofert nie złożył Cyfrowy Polsat, choć przyznawał, że WP mogłaby być dla niego atrakcyjna, gdyby cena portalu nie przekroczyła 250 mln zł.
Orange Polska, właściciel WP, liczy na znacznie wyższą kwotę. Punktem odniesienia jest dla niego transakcja sprzedaży Onetu wydawnictwu Ringier Axel Springer Polska o wartości blisko 1 mld zł. Analitycy zwracają jednak uwagę, że wartością podnoszącą cenę była pozycja lidera rynku portali należąca do Onetu. Druga pozycja, zajmowana przez WP, wyceniana może być już dużo niżej. Niemniej przy zastosowaniu tych samych wskaźników co przy wycenie Onetu, Wirtualna Polska mogłaby kosztować 400–500 mln zł.

180 mln zł wyniosły w 2012 r. przychody Wirtualnej Polski

25 mln zł taki był zysk operacyjny drugiego portalu na naszym rynku