Polska awansowała na 3. miejsce z 6. wśród krajów europejskich o największej liczbie miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestorom, wynika z raportu Ernst & Young. Stworzyli oni w Polsce 13,1 tys. miejsc pracy w ub.r., przy czym właściciel sieci sklepów Biedronka i McDonalds Polska znaleźli się na szczycie listy poszukujących nowych pracowników.

"Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Ernst & Young wynika, że po spadku na szóstą pozycję w ubiegłym roku Polska ponownie znalazła się na trzecim miejscu w Europie pod względem liczby miejsc pracy, które powstały właśnie dzięki zagranicznym inwestycjom" - czytamy w komunikacie.

Badanie przeprowadzone przez Ernst & Young opisuje inwestycje, które zostały ujawnione w ubiegłym roku. Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. Inwestycji, który skomentował wyniki badania dla jednego z dzienników gospodarczych, zwrócił uwagę, że inwestycje te będą realizowane także w tym i przyszłym roku, a więc zwiększą napływ zagranicznego kapitału do Polski.

"Według Ernst & Young miejsc pracy w Polsce powstało w ubiegłym roku 13,1 tys., podczas, gdy w Wielkiej Brytanii 30,3 tys., a w Rosji blisko 13,4 tys." - czytamy dalej.

Nadal do Polski przyciągają niskie koszty pracy

E&Y zwraca uwagę, że to co przyciąga inwestorów do Polski to m.in. stosunkowo niskie koszty pracy. Powołują się oni na raport OECD, w którym podano, że wynagrodzenie w krajach regionu, w tym w Polsce, na Węgrzech i w Czechach, stanowią średnio ich połowę w Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy we Francji.

Zwrot w kierunku naszej części Europy, a przede wszystkim Polski pokazują również najnowsze dane Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). W połowie ub. miesiąca agencja poinformowała, że prowadzi obecnie 157 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 3,9 mld euro, które mogą stworzyć 29,9 tys. miejsc pracy.

Pracę dają sieci handlowe, fast foody

Poprawę sytuacji na rynku pracy zapowiadają również wielkie sieci handlowe, których zapotrzebowanie na nowych pracowników dynamicznie rośnie. Liczba etatów w sieci sklepów Biedronka ma wzrosnąć o około 5 tys., jak poinformował niedawno Tomasz Suchański, dyrektor generalny sieci sklepów Biedronka, w tym roku firma otworzy ponad 290 sklepów, a także dwa centra dystrybucyjne.

Na liście firm, które zamierzają w tym roku dynamicznie zwiększyć zatrudnienie w Polsce jest między innymi McDonald's Polska, który do końca roku planuje zatrudnić do nowych restauracji co najmniej tysiąc nowych pracowników. Niemal każdego roku koncern miedziowy KGHM zatrudnia 600 osób. Mniej więcej o tyle samo do końca roku wielkopolska spółka Inter Groclin Auto zamierza zwiększyć zatrudnienie w swojej fabryce.

Na rynku motoryzacyjnym na którym niedawno zapowiadano silne perturbacje i wycofywanie się niektórych firm z Polski, również pojawiły się kolejne pozytywne informacje. PAIiIZ podał, że prowadzi obecnie 24 projekty związane z rynkiem motoryzacyjnym dającym ponad 7200 nowych miejsc pracy. Za sprawą nagłej poprawy koniunktury, największy producent aut w Polsce, Fiat Auto Poland zatrudnił część dopiero co zwolnionych pracowników i zaczął ponownie produkować auta w soboty.