Pracownicy zakładów mechanicznych w Łabędach już wkrótce będą mieli pełne ręce roboty. Wszystko za sprawą podpisanej dziś umowy pomiędzy Polskim Holdingiem Obronnym a liderem światowego przemysłu zbrojeniowego, brytyjskim BAE System.

Współpraca pomiędzy firmami ma dotyczyć zarówno wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych jak i produkcji.

Jak podkreśla prezes Polskiego Holdingu Obronnego Krzysztof Krystowski, to wielka szansa dla dwóch śląskich firm: Bumaru- Łabędy i Ośrodka Badawczo- Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o.o. OBRUM ma być tym zapleczem intelektualnym, a Łabędy- wykonawcą. "To natychmiast oznacza podniesienie na wyższy poziom współpracy międzynarodowej. Dla OBRUMU to jest pozyskanie wiedzy i technologii, dla Łabęd to jest po prostu pozyskanie pracy, dlatego, że Łabędy będą produkowały prawie od jutra podzespoły do czołgu CF-90 produkcji BEA System"- podkreśla Krzysztof Krystowski.

Produkcja podzespołów do czołgu BAE System, to dopiero początek współpracy. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu, powstać ma wielozadaniowa platforma gąsienicowa, między innymi dla Wojska Polskiego. Jak wyjaśnia Krzysztof Krystowski, na jej bazie mógłby powstać np. wóz wsparcia ogniowego, wsparcia technicznego czy bojowy wóz piechoty służący do przewozu grup żołnierzy.

Zapotrzebowanie na pojazdy tej klasy może objąć około 600 wozów, co czyni go jednym z największych w Europie. Program budowy i wdrożenia nowych wozów bojowych dla Wojska Polskiego ma ruszyć w tym roku, co ma pozwolić na rozpoczęcie dostaw w roku 2017.

Polski Holding Obronny, który jeszcze tydzień temu funkcjonował pod nazwą Grupa Bumar to lider przemysłu obronnego w Polsce. Jest własnością skarbu państwa i składa się z 40 spółek, spośród których 20 zajmuje się produkcją wojskową.