Konto oszczędnościowe jest zwykle dodatkowym rachunkiem bankowym dołączanym do konta osobistego. Dzięki swojej konstrukcji umożliwia dokonywanie wypłat w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Klient może też dopłacać nowe środki do już zgromadzonego kapitału, powiększając w ten sposób kwotę, która będzie podstawą do naliczenia odsetek, czyli zysku. – Mówiąc najprościej, konto oszczędnościowe jest produktem pośrednim między ROR a lokatą – definiuje Adam Grzyb, ekspert Getin Banku.

Konto bogate w procenty

Oprocentowanie konta jest zwykle uzależnione od wysokości kwoty wpłaconych środków. Inny jest także sposób kapitalizacji odsetek. Najbardziej korzystne jest rozwiązanie, w którym odsetki dopisywane są jak najczęściej, ponieważ wtedy większa kwota oszczędności pracuje na kolejne odsetki. – Klient, podpisując umowę, zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania i na atrakcyjne dodatki – bonusy, zachęty, wygodną funkcjonalność – mówi Adam Grzyb. Wybierając odpowiednie konto, warto je jednak prześwietlić, zwracając uwagę na szczegóły, których nie znajdziemy w reklamach telewizyjnych czy ulotkach – dodaje.

Pieniądze na później

Konto oszczędnościowe jest wygodnym narzędziem w zarządzaniu pieniędzmi, które chcemy na jakiś czas zablokować. Jest to narzędzie o ograniczonej płynności, za pomocą którego nie opłaca się wykonywać zbyt wielu operacji – z zasady tylko pierwsza w miesiącu wypłata z takiego konta jest bezpłatna, za kolejne bank pobiera odpowiednią prowizję. Ekspert podkreśla, że zasada ta wynika z wyższego niż na ROR oprocentowania konta oszczędnościowego oraz natury tego produktu. – Na koncie oszczędnościowym gromadzimy środki, nie służy do regulowania bieżących zobowiązań. Celem opłat za przelewy jest też zniechęcanie klientów do podbierania oszczędności.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi:

czytamyfinanse@gazetaprawna.pl

Oprócz standardowego konta oszczędnościowego w ramach pakietu Getin UP można otworzyć Konto Oszczędnościowe Skarbonka, wyposażone w bardzo wygodne narzędzia wspomagające oszczędzanie. Wybrane transakcje (np. płatności kartą na kwotę min. 100 zł lub założenie lokaty) bank nagradza premią w wysokości 1 zł. Opcja „Zachowaj resztę” pozwala na zaokrąglanie płaconych rachunków w górę np. do 1, 5 lub 10 zł, a drobne kwoty nadwyżkowe są automatycznie odkładane na konto. Dzięki aplikacji „Oszczędź sobie” wciskając jeden klawisz telefonu można w   łatwy sposób odkładać określone kwoty. Getin Bank oferuje także tzw. Celowe Konta Oszczędnościowe, których można prowadzić aż pięć. Każde z   nich może mieć zdefiniowaną w   zależności od celu oszczędzania nazwę. Dodatkowo specjalna aplikacja podpowiada, ile należy odkładać np. tygodniowo, żeby osiągnąć wymarzony cel w   zaplanowanym czasie.

PARTNER CYKLU