Karta debetowa służy do korzystania ze środków zgromadzonych na koncie – wypłat gotówki z bankomatu oraz do dokonywania płatności w punktach handlowych czy internecie. – Kartę można uzyskać bardzo szybko, bez spełniania dodatkowych warunków, np. dotyczących zdolności kredytowej, jak ma to miejsce w przypadku kart kredytowych – wyjaśnia Paweł Wawiernia, dyrektor biura kart płatniczych w Getin Noble Banku.

Bezpieczna wygoda

Płacenie kartą debetową jest nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne. Nawet jeśli ktoś nam ukradnie kartę, to bez numeru PIN, a także dzięki limitom transakcji definiowanym przez posiadacza karty oraz zaawansowanym systemom monitorującym jej nieuprawnione użycie niewiele będzie mógł z nią zrobić. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo posiadacza karty, banki blokują środki na rachunku karty na podstawie autoryzacji transakcji w czasie rzeczywistym.

Od kilku lat na rynek przebojem wchodzą karty z funkcjonalnością PayPass, czyli karty bezstykowe, pozwalające dokonywać płatności bez względu na kwotę (powyżej 50 zł potwierdzane PIN-em) i bez podawania karty sprzedawcy. W przypadku np. Getin Noble Bank transakcja zbliżeniowa: sklep – wydawca karty odbywa się wyłącznie online, dzięki czemu zwiększone jest bezpieczeństwo samej transakcji, a posiadacz karty ma zagwarantowaną pełną kontrolę nad wydatkami. Po transakcji, tak jak w przypadku tradycyjnej płatności kartą, posiadacz karty otrzymuje również wydruk z jej potwierdzeniem.

Wypłacaj i wpłacaj

Karta przyda się także w coraz bardziej popularnych wpłatomatach, służących do wpłacania pieniędzy do banku, spłacania rat kredytu czy zadłużenia na karcie kredytowej. Mechanizm usługi jest bardzo prosty – wystarczy włożyć kartę i podać PIN, a następnie włożyć banknoty. Zostaną one policzone przez wpłatomat oraz zdeponowane, co będzie potwierdzone na wydruku dla klienta.

Telefon i benzyna

Wydawałoby się, że możliwości rozwijania kart jest niewiele. Nic bardziej mylnego. Getin Bank jako jeden z pierwszych banków w Polsce, wraz z T-Mobile, oferuje kartę NFC, dzięki której możliwe jest dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem komórkowym. W ofercie banku znajduje się także karta debetowa w formie naklejki, którą można nakleić na tablet lub telefon w dowolnej sieci i płacić nim jak kartą płatniczą. Z myślą o kierowcach przygotowano natomiast specjalną kartę debetową, dzięki której możliwy jest zwrot różnicy w cenie paliwa powyżej 3,95 zł za litr, przy zakupach na dowolnych stacjach na terenie kraju.

Pełna kontrola wydatków

To nie koniec nowości. Od listopada zeszłego roku klienci Getin Banku mogą korzystać z karty debetowej MasterCard Display Debit PayPass. Została ona wyposażona w unikalną do tej pory na rynku funkcjonalność – ekran ciekłokrystaliczny i przyciski umożliwiające komunikację z bankiem. Dzięki temu można np. sprawdzić stan rachunku. Ponadto wbudowany token pozwala logować się na koncie i potwierdzać operacje dokonywane za pomocą bankowości internetowej. – Karta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ze względu na swoje dodatkowe funkcje. Dołączyła zatem do coraz popularniejszego grona urządzeń określanych jako smart. Powszechne są smartfony, możemy korzystać z internetu, wykorzystując smart TV, czas teraz na pierwszą w portfelu kartę smart – mówi Paweł Wawiernia.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi: czytamyfinanse@gazetaprawna.pl

PARTNER CYKLU